Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

8. ročník festivalu TABOOK

 

Tabook, festival a mezinárodní setkání kvalitních malých nakladatelů, festival obrazové knihy a ilustrace, festival knižních profesí se odehraje jako obvykle v Táboře na přelomu září a října.
Tabook je mnohoúrovňový festival, který trvá jen pár dní, ale jeho přesahy, dopady a duchovní i praktická pokračování se rozvíjejí po celý rok.
Cílem festivalu není nafouknout se a zvětšovat se, nýbrž budovat zásadní setkání “malého” knižního světa. Festival Tabook má prozkoumávat, objevovat a samozřejmě poukazovat na nejdůležitější osobnosti současného knižního světa (s důrazem na klíčové osobnosti, které nereprezentují mediální, nýbrž skutečný obraz současné knižní scény), široké spektrum kvalitního vydávání, a všech činností s tím spojených. 8. ročník festivalu probíhá ve spolupráci s organizací Slovo 21, z.s.. Na storytellingu s názvem "Family Business" vystoupí členky klubu romských spisovatelů PARAMISARA Květoslava Podhradská a Eva Danišová.

Číst dál...

Jaký byl již pátý ročník festivalu romské kultury ARA FEST?


Dny osmého až desátého července patřily již pátému ročníku multižánrového festivalu romské kultury ARA FEST. Ten je pořádán již od roku 2017, kdy reagoval na absenci akce věnované romské kultuře v místě, kde žije velice početná romská komunita. Od té doby probíhá každoročně začátkem prázdnin a trvá tři dny. Co přinesl letošní ročník, který byl, mimochodem, ve spolupráci se Světovým romským festivalem Khamoro?

Číst dál...

Z dohledu / světy na okraji

Z dohledu / světy na okraji

Out of sight / worlds on the fringe
Umělci/kyně: Sead Kazanxhiu, Selma Selman, Natália Kubíková
Vernisáž: 7. 7. 2021 v 18.00 hodin
Výstavá potrvá: 8. 7. – 31. 7. 2021

Číst dál...

Křest knihy Martina Oláha - E Phuv, Tisková zpráva

 

Martin Oláh je nejmladším členem klubu romských spisovatelů Paramisara, který vznikl pod křídlem projektu Gavoro v roce 2019. Od raného dětství se Martin věnoval umění v různých formách – hře na klavír, zpěvu a psaní. Původ jeho záliby v psaní poezie můžeme svést na rodinné prostředí či přímo na geny zděděné po otci, básníku Vlado Oláhovi. Na poezii jej přitahuje „osvobozující pocit, kdy duše bloudí mezi slovy a hledá jejich význam“. Jím popsaný prožitek nejlépe dokládá, že zaujetí pro vlastní tvorbu je opravdové.

Básnická sbírka s názvem E Phuv (Země) je první knihou, která vzešla z klubu romských spisovatelů Paramisara. Unikátní sbírka transformační poezie spojuje duchovno, přírodní elementy a Romskou kulturu. Poukazuje na to, jak je důležité, aby romská duše čerpala inspiraci z přírody a otevírá nové horizonty kulturního a duchovního poznání.

Číst dál...

Evropská romská zastřešující organizace (ERGO) Network společně s romskými, proromskými a protirasistickými organizacemi občanské společnosti se dožadují spravedlnosti pro Stanislava Tomáše!

 

Společný dopis

ERGO Network a další romské, proromské a protirasistické organizace občanské společnosti žádají nezávislé a důkladné vyšetření smrti Romana Stanislava Tomáše z Teplic v České Republice, který zemřel krátce poté, co ho dva policisté zaklekli s cílem ho znehybnit.

Číst dál...

NOVÉ POVINNÉ ADAPTAČNĚ-INTEGRAČNÍ KURZY PRO CIZINCE SPUŠTĚNY


21.6.2021 proběhl v Integračním centru Praha první adaptačně-integrační kurz.

Adaptačně-integrační kurzy (AIK) jsou od 1.1.2021 povinné pro vybrané skupiny nově příchozích občanů ze třetích zemí (mimo EU), a to na základě Novely zákona o pobytu cizinců na území České republiky. Cílem kurzů je seznámit cizince s právy a povinnostmi souvisejícími s jejich pobytem v České republice a zároveň představit místní a kulturní poměry. Za vznikem projektu stojí od samého počátku nevládní nezisková organizace Slovo 21 a zaštiťuje jej Ministerstvo vnitra. Kurzy administruje komplexní síť 18 Center na podporu integrace cizinců, která jsou dlouhodobě přítomna ve všech krajích ČR.

Číst dál...

Přece jen jsme sousedé

Akce "Přece jen jsme sousedé" se vrací v novém! Přijďte se podívat na pestrý program, který Vám rozšíří kulturní horizonty! Na akci bude taky připraven program pro děti (aktivity a Kolotoč Řezbáře Matěje). Navíc se můžete

těšit na ochutnávku národních jídel.

Podrobné informace najdete přímo v události! 

https://fb.me/e/2o2BurI6O

 

Číst dál...

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.