Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Na festivalu Khamoro vystoupí Milan Kroka

Milan Kroka, patří mezi nejvyhledávanější romské muzikanty. Je to skvělý zpěvák a muzikant, který hraje na kytaru a klávesy. Jeho hudební styl je především tradiční romský folklor, pop, latina, world music, etno, rumba. Rozhovor s ním vám přináší Marta Gáborová.

V roce 2012 založil skupinu: Milan Kroka – Live Band, která se skládá z pěti členů: Milan Kroka, Milan Kurej, Zdeněk Kurej, David Grundza, Roman Kryštof. O tom, že je Milan Kroka pokorný a váží si svého talentu, Vás přesvědčí i v našem rozhovoru. 

Co považujete ve své hudební kariéře za nejdůležitější?

Za nejdůležitější ve své kariéře považuji zdraví, podporu, toleranci. Bez těchto věcí, muzikant, který se hudbou živí na 100%, nemůže fungovat.

Písně si skládáte sám, kde sbíráte inspiraci?

Hudbu si skládám a aranžuji sám. Inspirujeme mě sám život. Jistě vám na tuto otázku každý muzikant zodpoví stejně, ale je to tak. Většina z nás píše hudbu inspirovanou životem, událostmi a ani já nejsem výjimkou. 

Kdo je Vaším vzorem?

Hudební vzory jako takové nemám, ale mám přeci jenom pár romským umělců, kteří mě inspirují. V první řadě je to můj otec Josef Kroka, který mě inspiruje odmala. Velkou inspiraci nacházím také ve skupině Kale v čele s Věrou Bílou. Hodně mě toho naučili a za to jim nesmírně děkuji a to především Janu Duzdovy, který mi dal velkou školu v tradiční romské hudbě, a za to si zaslouží velké díky. Dále také Rytmus 84 – Ginovci z Rokycan, Ida Kelerová, Desiderius Duzda, Zdeněk Lázok, Josef Fečo. Tito jmenovaní byli a jsou mojí inspirací a vzorem dodnes a za to jim děkuji. 

Mnozí Vás označují za velice kvalitního romského umělce. Jak se na tento výrok díváte vy?

Snažím se dělat hudbu, tak jak ji cítím v rámci svých možností.   Pokud mě lidé považují za kvalitního umělce, tak mě to nejen těší, ale nesmírně si toho i vážím. 

Na co se mohou návštěvníci festivalu Khamoro těšit? 

Posluchači se mohou těšit na novou píseň Sam lače Roma, kterou jsem napsal a s textem pomohl Jan Dužda a také na píseň Gelem Gelem, kterou jsem si dovolil zaranžovat do soulovo - jazzové balady. Myslím, že s námi zažijí tu správnou energii, kterou společně vytvoříme. 

Co byste si ve Vaší hudební kariéře chtěl ještě splnit? 

Přeji si hlavně pevné zdraví pro sebe a pro své nejbližší. Koncertovat se svým projektem Milan Kroka – Live band. Bůh mi dal talent k hudbě a mým posláním není nic jiného než dělat hudbu a rozdávat lidem radost a tím být sám naplňován a šťasten a pokud možno uživen. Co víc si přát? Děkuji Bohu za tento dar a možnost šířit hudbu.  A také děkuji Vám za tento rozhovor.

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.