Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

V Gypsy jazzu se odráží emoce, momentální nálada i celý muzikantův život

Už jste někdy slyšeli Gypsy jazz? Pokud ne, tak byste měli. Je to jedinečný zážitek, který vás doslova pohltí. Ojedinělý je tím, že kombinuje klasický jazz s tradiční romskou hudbou.

Gypsy Jazz je typický především pro komunitu Manušů a Sinti Romů, kteří žijí převážně v západní Evropě.Za otce tohoto žánru bývá považován Django Reinhardt a na jeho styl později začaly navazovat další světově uznávané legendy. Například i ta, která letos vystoupí na festivalu Khamoro - skupina MENIL ze Španělska, kde však paradoxně právě Gypsy jazz není tak rozšířený. 

Členové Gypsy jazzového kvartetu Menil jsou skvělí muzikanti s rozmanitou hudební minulostí. Asi nejznámější je leader kapely Javier Sanchez, který je ve své zemi považován za nejlepšího jazzového kytaristu.

Skupinu Menil založil před třemi roky, společně s Fredem, Raúlem a Gerardem. Že Gypsy jazz není ve Španělsku moc přítomný, potvrzuje i sám Javier: “Na naší hudební scéně prožívá tento hudební žánr nový impuls.”

Raúl Márquez (housle) cestoval mnoho let s nejlepšími hvězdami flamenca jako je Joaquín Cortés, Diego "El Cigala" nebo Sara Baras. Romskou hudbu dokáže hudebně vyjádřit hned několika způsoby. Na druhou stranu Fred PG (rytmická kytara) je skvělý bluesový hudebník, který vystupoval s renomovanými bluesovými umělci jako John Primer, Bob Stroger nebo Sam Lay. Posledním členem je Gerardo Ramos (kontrabas), velmi všestranný hráč všech jazzových stylů. Patří mezi nejžádanější kontrabasisty v Madridu.

Věřím, že se máme na co těšit, vždyť se jedná o špičkové umělce. To dokazuje i fakt, že v roce 2015 odehráli více než 130 koncertů! V České republice však budou koncertovat poprvé.

Gypsy jazz mám hodně ráda, je to hudba, která mě dokáže uklidnit, rozveselit i rozbrečet a zároveň mi dodat energii. Něco z toho předá Menil určitě i vám.

Článek byl uveřejněn na blogu iDnes.cz.

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.