Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Rozhovor se členy skupiny BENGAS Milanem Horváthem (Migelem) a Milanem Demeterem (Bingáčem) + video pozvánka

Pražské skupině BENGAS, která vznikla na podzim roku 2001, se doslova podařil raketový start. Už v roce 2004 se dostavil obrovský úspěch, stala se předkapelou na koncertu Gypsy Kings v pražské T- mobile Aréně. Koncertovali také na všech významných festivalech nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v Evropě a v USA.

V jejich podání můžete slyšet čardáše, balkánský folklor, východniarské častučky, písně Romů z Ruska i Maďarska, ale také rytmy Arábie a Španělska. Jejich hudbu si můžete poslechnout na albech  „dža“ /jdi a „Amen Phiras“ /My jdeme. Nic se ovšem nevyrovná živému koncertu a jeho atmosféře. Letos kapela vystoupí na festivalu Khamoro, jejich vystoupení si nesmíte nechat ujít.

Co považujete ve své hudební kariéře za nejdůležitější?
Milan Horváth: Asi to, že dodnes spolu hrajeme, to co se nám líbí a to co je nám blízké.

Milan Demeter: Jednoznačně štěstí.

Vystoupit se slavnou skupinou Gipsy Kings mnozí považují za splnění snu, jaké to bylo pro Vás?
Milan Horváth: Ano, splnil se nám náš mladičky sen. Byli jsme šťastný, stačilo je jen vidět na živo. Bonus pro nás všechny byl ten, když nás pozvali do své šatny. Samozřejmě foto nesmělo chybět.

Milan Demeter: Po koncertu nám podali ruku a objali nás. Byla to pro nás nesmírně velká čest a nádherný zážitek. Přeci jenom, ne každé kapele se něco takového v životě splní.

Měli jste i úspěšné turné po USA, líbila se publiku romská hudba?

Milan Horváth: To byl pro nás další velký úspěch, my kapela z Prahy se dostala do New Yorku, kde jsme hráli ve slavných klubech. V rámci turné jsme také vystupovali na  Czech Street festu, kam dorazilo 4000 lidi. Překvapilo nás, kolik Čechů žije v New Yorku!  Koncertovali jsme i ve Washingtonu v Kenedyho centru, kam přišlo hodně lidí, neměli si ani kam sednout. O našem turné psali i místní média. Byli jsme první romská kapela na světě, která hrála v Kenedyho centru!

Milan Demeter: Dvěma slovy – úžasný zážitek. Ano, myslím si, že jsme se jim opravdu líbili.

S jakou významnou osobností jste spolupracovali
Milan Horváth: Významných osobnosti bylo několik. Například Hana Hegerová, Fero Fenic, Lucie Vondráčková, Lenka Dusilová, Sisa Sklovska  a řada dalších.

Milan Demeter:  Vždy to bylo super, podařili se nám úžasné věci.

Jaký je odkaz Vaší hudby, co prostřednictvím hudby chcete ostatním sdělit?
Milan Horváth: Odkaz naší hudby je v tom, že zpíváme o životě a o tom co jsme zažili. Naše hudba spojuje lidi, na naše koncerty chodí jak Romové, tak Neromové a vždy se dobře pobavili, což je náš cíl.

Milan Demeter: Chceme motivovat další romské kapely, aby šířili romskou kvalitní hudbu. Cítíme, že je stále méně romských skupin, které nás reprezentují ve světě.

Skládáte si hudbu sami?

Milan Demeter: Ano, skoro všechny texty jsou z naší tvorby. Když někoho něco napadne, přijde s tím a začneme tvořit. Sbíráme inspiraci především ze života.

Jaký je váš osobní pohled na současnou romskou hudbu?

Milan Horváth: Očekával jsem u mladší generace muzikantů posun naší tradiční hudby k modernějšímu pojetí. Oni nyní již takové možnosti mají (nové technologie, pc. programy, klávesy, atd.) a ono nic, většina z nich kopíruje jiné hudebníky, je to škoda. Samozřejmě jsou výjimky a za ně jsem moc rád.

Milan Demeter: Mrzí mě, že dnešní kapely někoho neustále kopírují a nejsou sami sebou. Je strašně málo kapel, o kterých by se dalo říci, že nás reprezentují i v zahraničí. Děkuji Khamoru, především jeho organizátorům, že vybírají skvělé kapely, které mají úroveň. Spousta festivalů by si z nich měla vzít příklad. Přeci o tom romská hudba je – dělat ji kvalitně.

Chystáte v rámci Khamora speciální program?

Milan Demeter: Určitě. Ale nechci zveřejňovat nic konkrétního, protože je to překvapení. Publikum se má opravdu na co těšit J

 

Video pozvánka na Khamoro od Bingáče Milana Demetera:

bengas rozhovor video

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.