Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Rozhovor s Markétou Bahníčkovou, účastnicí projektu odborných stáží pro budoucí romské profesionály

„Již nyní vím, že mi stáž opravdu pomáhá k dosažení lepší profesní kariéry,“ říká Markéta Bahníčková, účastnice projektu odborných stáží pro budoucí romské profesionály, které Slovo 21 , z. s. a Velvyslanectví USA v Praze zorganizovali pěti vysokoškolským studentům.

Čím jste jako malá chtěla být a kdy se u Vás probudil zájem o techniku?

Když jsem byla úplně malá, tak jsem chtěla být kuchařkou. Na základní škole jsem chtěla vyrábět reklamy. Časem jsem si vymýšlela další a další povolání.

Techniku kolem sebe beru jako samozřejmost, ale nepotrpím si třeba na nových modelech telefonů. Svůj první počítač jsem si mohla koupit, až když jsem chodila na gymnázium. Tehdy jsem si vydělávala svoje první peníze. Vždy mě bavilo něco tvořit (vylepšovat prezentace, tvořit koláže, …), ale spíše jen tak pro zábavu. S programováním jsem se seznámila před rokem.

Byla jste jako dítě pozorná a učenlivá, anebo Vás museli do učení nutit?

Vše jsem se učila sama, neměla jsem nikoho, kdo by mi s tím mohl doma pomoci. Na střední jsem se pak učila se spolužačkami.

Je to Vaše první stáž anebo můžete porovnat stáž ve společnosti AtomTrace s jinou stáží? Přístup lidí, téma, odbornost, …

Ano, je to moje první stáž ve firmě. Určitě je to zajímavé prostředí. Prolíná se tam akademický svět s vědou a začínajícím business. Lidé, s kterými tam jsem v kontaktu, jsou velice milí. V porovnání s ostatními pracemi, kterými jsem prošla, stáž v AtomTrace určitě patří mezi ty více zajímavé zkušenosti.

Můžete zhodnotit Vaší stáž ve společnosti AtomTrace po půl roce?

Hodnotím ji velice pozitivně. Prohloubila jsem si základní znalosti programování a mám stále větší zájem o prozkoumávání IT. Během stáže jsem neprogramovala pouze v C++, ale také v jiných programovacích jazycích jako jsou Java, HTML, CSS nebo JavaScript.

Jelikož moje základy programování začínají být silnější a více rozumím syntaxi jazyka, dokážu samostatně vytvářet jednoduché malé programy. Větší, složitější programy nejsem ještě sama schopna napsat, ale pomocí postupů dokážu naprogramovat jednotlivé části.

Za důležité považuji to, že mám větší přehled v internetových příručkách a portálech, kde mohu najít danou problematiku. Také více rozumím termínům a lépe definuji problém.

V čem shledávám slabinu, je to, že nejsem schopna pracovat na úkolech, které jsou přímo spjaty se softwarem přístroje, který se ve společnosti AtomTrace vyvíjí. Jedná se totiž o pokročilé programování, a já zatím nemohu se svými znalostmi mnoho přispět. Proto ve spolupráci se svým mentorem pracuji na svých malých programech. Často čtu kód různých programů a zkoumám, co dané části dělají.

Stáž mi opravdu hodně dala, a já bych za ní chtěla poděkovat Slovu 21 a Velvyslanectví USA za tuto možnost. Své nabyté znalosti předávám dál, koučuji kurz programování v jazyce Java v jedné neziskové organizaci a ráda bych své dovednosti předala i romské komunitě. Chtěla bych se zapojit, například do neformální skupiny, která by vytvořila projekt na podporu malých dětí s cílem probudit u nich zájem o technické obory a řemesla. Doposud jsem nenašla partnery, kteří by sdíleli moji myšlenku a měli čas a chuť něco podniknout. Doufám ale, že se mi podaří s někým spojit a nějaký, i když třeba malý, projekt vytvořit.

Zaujala Vás myšlenka Markéty Bahníčkové, napadl Vám projekt, v kterém by Markéta uplatnila své znalosti? Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Váš kontakt rádi předáme.

 

Více informací o probíhajících odborných stážích se dozvíte na stránkách projektu - Odborné stáže pro budoucí romské profesionály.

Pokud byste se sami chtěli projektu zúčastnit a máte o stáž zájem, neváhejte se nám ozvat - jak na to najdete zde.

 

Bahnickova

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.