Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Ruský domov přiblížil masopustní zvyky

Folklorní masopustní ples v pardubickém Kosatci nabídl i premiéru mezinárodního pěveckého seskupení Břízky. Jak si v Rusku připomínají masopust? Jaké jsou tamní zvyky a rituály spojené s oslavou konce zimy a příchodu jara? „Přenesli jsme se v čase o více než tisíc let zpátky, abychom zájemcům přiblížili tyto pohanské obřady,“ konstatovala Irina Soukalová, organizátorka Folklorního masopustního plesu, který v pardubickém Integračním centru sociálních aktivit Kosatec uspořádal spolek Ruský domov.

Bylo se na co dívat

„Dnes si svítíme elektřinou, voda nám teče z kohoutku a i jídla máme relativně dostatek. Dříve lidé mnohdy žili v malých dřevěných světničkách a museli šetřit světlem, teplem i jídlem,“ poznamenala Irina Soukalová. „Před obdobím velkého půstu se dovolovala jíst mléčná a tučná jídla. Hodně se nejen jedlo, ale i zpívalo a tančilo,“ zdůraznila pořadatelka Folklorního masopustního plesu, který se tuto atmosféru snažil navodit. A dařilo se mu to znamenitě! Nálada tu byla skvělá, přátelská a také program byl velmi bohatý. 

Stále se bylo na co dívat. Kromě folklorního pásma, které připomínalo masopustní obyčeje, se v Kosatci prezentovaly typické ruské kroje, tance, hudební nástroje, písně i hry. A servírovaly se zde též chutné tradiční pokrmy. „Snažili jsme se představit určitou část ruské kultury. Podobné akce pořádáme už sedmým rokem. Vždycky je naším cílem přilákat co nejširší okruh lidí,“ podotkla Irina Soukalová.

V Kosatci byly celé rodiny

„Jsme rádi, že dorazili návštěvníci nejen z různých koutů východních Čech, ale i z Prahy a Olomouce. Těší nás, že si do Kosatce našly cestu celé rodiny. Nechyběli ani mladí, ovšem ani ti dříve narození,“ nechala se slyšet organizátorka setkání, které nabídlo například povedená vystoupení souboru Ballet Prima Pardubice, hudebního tělesa Bratů Bílých či pěveckého sboru Břízky. Šlo o první veřejnou produkci tohoto mezinárodního uskupení, v jehož středu jsou zástupkyně Ruska, Běloruska, Ukrajiny, Česka či dokonce Bolívie. V nápaditých zelených kostýmech přednesly členky tohoto sboru ruské písně, které jsou blízké jejich srdci. 

„Užívala jsem si úžasnou atmosféru, která v Kosatci panovala. Moje maminka pochází z Ukrajiny, takže jsme doma byli zvyklí slavit i masopust,“ vyjádřila se jedna z návštěvnic akce, ředitelka pardubické pobočky Francouzské aliance Diana Bangoura.

„Trochu jsem cítila nostalgii. Maminka podobné akce ráda pořádá v Paříži pro rusky hovořící komunitu. S chutí jsem si zazpívala písničky, které jsem znala, a zatančila tance, co mám ráda,“ svěřila se Diana Bangoura. „Je vidět, že ruská komunita je otevřená každému, kdo o to projeví zájem. To mi přijde velmi důležité. A akce podobného typu pomáhají jejímu dalšímu rozvoji,“ doplnila ředitelka pardubické pobočky Francouzské aliance, která mluví plynně rusky.

Skvělá akce i pro studenty

„Tyto akce jsou skvělé i pro studenty, kteří na nich mohou velmi přirozeně poznat ruské reálie či hovorovou podobu jazyka. Je dobře, pokud se zde nebojí promluvit, i když třeba v první fázi nehovoří úplně bez chyb. Rodilí mluvčí jejich snahu domluvit se ocení, přestože jejich projev není dokonalý,“ vyzdvihla další přínos podobných setkání učitelka ruského jazyka na pardubickém Gymnáziu Mozartova Lenka Grulichová.

„Pozitivní ohlasy na naše programy nám dělají radost,“ řekla Irina Soukalová ze spolku Ruský domov, jenž má v současné době šest desítek členů. Polovina z nich pochází ze zemí, kde se hovoří rusky, zbývající členové jsou Češi,“ doplnila organizátorka.

„Schází se celé rodiny, včetně dětí, obvykle každý druhý pátek v měsíci, a to od září do června. Bohužel zatím nemáme pro naše pravidelná setkávání nějaký důstojný prostor. Velmi bychom ho uvítali. Vždyť teď například řada knih z naší bohaté knihovny musí být uložena v garáži,“ uzavřela Irina Soukalová.

Text a foto: Tomáš Dvořák

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.