Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

„V Česku jsem si splnila svůj sen,“ říká rodilá Ukrajinka

Maryna Novotná už deset let pracuje v pardubické škole Svítání, která pečuje o děti a mladé lidi s různými hendikepy. Když před rovnými dvaceti lety přicestovala do České republiky, nemyslela si, že by tu zůstala natrvalo. „Jakmile jsem v roce 1997 na Ukrajině dostudovala pedagogickou školu, bylo mi jasné, že tam odpovídající práci neseženu,“ vysvětlovala Maryna Novotná, která se rozhodla, že kvůli zaměstnání svou rodnou Ukrajinu na čas opustí.

„Bratranec mého otce měl známé v České republice. S jejich pomocí jsem začala pracovat jako švadlena v jednom textilním podniku v Pardubicích,“ zavzpomínala na své začátky na východě Čech. „Tehdy jsem nepředpokládala, že bych se tu někdy usadila. Můj cíl byl vydělat v Česku peníze a za nějaký čas se vrátit na Ukrajinu,“ přiznala.

Láska všechno změnila

Jenže pak do života Maryny výrazně promluvila láska. „Jak jsem chvíli dojížděla za prací do Chrudimi, tak jsem se seznámila s paní, co mi prodávala jízdenky. Jednoho dne jsem k ní přišla na kávu a potkala tam svého současného manžela. Poznali jsme se 18. března 1998 a 10. října téhož roku jsem se za něj provdala,“ popsala další výrazný mezník v životě. „Moje i manželova rodina naše rozhodnutí respektovaly,“ sdělila Maryna Novotná.

Ta v roce 2000 nastoupila na svou první mateřskou dovolenou, na druhou pak o tři roky později. „Poté jsem si nechala uznat vzdělání z Ukrajiny. Když se to povedlo, přijali mě v srpnu 2007 do pardubické Základní školy a Praktické školy Svítání, která pečuje o děti a mladé lidi s různými hendikepy,“ dodala.

Ve Svítání si plní dětský sen

Jako vedoucí vychovatelka si tu plní svůj dětský sen. „Vždycky jsem chtěla pracovat s dětmi. Je to povolání, které mě baví a naplňuje. Každý den ve škole Svítání je pestrý, pořád se zde něco děje,“ svěřila se neobyčejně vitální žena, která má energie na rozdávání.

„Jsem člověk, který se ničeho nebojí. Když něco neumím, snažím se to naučit. Možná i proto jsem si v Česku rychle zvykla. Jediným problémem, jaký jsem tu zpočátku měla, byla jazyková bariéra,“ prozradila. „Češtinu jsem na Ukrajině nikdy neslyšela. Ani o zemi jsem toho moc nevěděla. Jediné, co mi utkvělo v paměti ze školy, bylo z mého pohledu překvapivé zjištění, že se tu řada lidí nenechává po smrti pohřbít, ale spálit v krematoriu,“ doplnila.

Krušné první tři měsíce

Co této sympatické dámě se srdcem na dlani v Česku chybělo a dodnes chybí? „Rodina. Tu mám na Ukrajině. Ale jsme v kontaktu. Dříve jsem za ní jezdila každý rok, nyní jsem se za svými blízkými vypravila po čtyřech letech,“ uvedla Maryna, která by dnes na Ukrajině už trvale žít nechtěla. „V Česku mám svého manžela, děti, kamarády, práci, lepší zázemí. Teď jsem získala i české občanství. Je mi tu lépe,“ porovnávala vedoucí vychovatelka školy Svítání, pro niž byly v nové zemi nejkrušnější první tři měsíce. „To jsem jenom poslouchala jak pes. Snažila jsem se učit jazyk ne podle knížek, ale z běžné konverzace s Čechy. Mluvení mi problém tolik nedělalo, na rozdíl od gramatiky,“ usmívala se rodilá Ukrajinka.

Prý nikdy neměla pocit, že by se na ni někdo v Česku díval výrazně skrz prsty kvůli jejímu původu. Zřejmě i díky tomu, že se dokázala rychle přizpůsobit životu a zvykům svého nového domova. „Vybrala jsem si, že budu žít tady, a tak se chovám podle zdejších pravidel,“ uzavřela.

Článek je zveřejněný v Bulletinu Slovo 02/2017. Stáhněte si celé číslo zdarma.

 

Text a foto: Tomáš Dvořák

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.