Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Slovo 21, z.s. opět spojuje české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí jedním z nejpřirozenějších způsobů – společným stolováním

Ochutnat vietnamské či turecké jídlo můžete i v bistru na rohu, o jejich krajině se dočtete na internetu, ale pravou atmosféru, zajímavé jídlo i lidi poznáte díky projektu „Rodina Odvedle“. „Rodina Odvedle“ je projekt sbližující české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí, kteří nacházejí nový domov v České republice.

Cílem projektu je poznat se s novými lidmi, zkusit něco neotřelého a ochutnat zajímavé jídlo, neboť přeci jídlo spojuje. To vše můžete zažít, když se i vy zapojíte do projektu „Rodina Odvedle“. Myšlenka projektu „Rodina Odvedle“ vznikla v neziskové organizaci Slovo 21, z. s., v roce 2004. Nositeli myšlenky jsou sami cizinci žijící už několik let v Čechách, kteří vědí, jak je to těžké, když člověk neumí jazyk, neumí se orientovat v novém prostředí a potřebuje poradit a na někoho se obrátit. Z toho vychází snaha najít si tu přátele, seznámit se s lidmi podobného myšlení. „Říkali jsme si, že jídlo spojuje lidi, tak je to aspoň u nás v bývalé Jugoslávii, a bylo by hezké, kdyby se za jedním stolem sešli členové české rodiny a rodiny cizinců a mohli společně poobědvat. Naplánovali jsme, že se v jeden den střetne 50 českých rodin a 50 rodin ze třetích zemí po celé České republice. Na začátku to bylo pro české rodiny velmi nezvyklé, že mají k sobě domů pozvat někoho, koho neznají. Věřili jsme tomu a přáli si, aby se akce podařila. A za 13 let se už tak sešlo na 1446 rodin,“ vysvětluje Ljiljana Batovanja, koordinátorka projektu.

Pozvat k sobě domů někoho cizího, pohostit ho a popovídat si s ním, není pro každého jednoduché, ale právě domácí atmosféra láme ledy a lidé se rozpovídají, pochutnají si na dobrém jídle a zapomenou na čas. Součástí každého setkání je i asistent z neziskové organizace Slovo 21, z. s., který v případě počáteční nervozity nadhodí společná témata a naváže rozhovor. Přihlášené rodiny se „párují“ na základě společných zájmů, povolání, vzdělání, koníčků, dětí, jednoduše tak, aby si při společném stole měli o čem popovídat. Díky vzájemným návštěvám se víc poznají a zjistí jeden o druhém zajímavé věci. Už to pro českou rodinu nebude nějaký cizinec, co má malou sámošku v ulici, ale milý pán, který má dvě děti, manželku, hraje na klavír, rád čte detektivky a miluje svíčkovou.

Za ta léta, kdy projekt běží, jsme seznámili více než 2800 lidí, ze kterých se stali přátelé, a většina z nich se setkává dodnes.

„Na setkání jsme se těšili, ukrajinské jídlo jsme nikdy nejedli, bylo úžasné a s rodinou si velmi rozumíme. Už jsme se i domluvili na dalším setkání, tentokrát u nás doma,“ vysvětluje své dojmy ze setkání Terezie Vasilovčík Šustrová.

Poznáme několik zajímavých příběhů, kdy česká rodina pomohla rodině cizinců najít práci v jejich oboru, podala jim pomocnou ruku při řešení nepříznivé situace, našla lepší bydlení a podobně. Každé z těchto setkání mělo smysl. Myšlenka spojovat Čechy s lidmi z třetích zemí a pomoct jim tak k lepší integraci v naší zemi, a naopak dát možnost Čechům poznat cizince a jejich svízelnou situaci, se naplnila. Projekt je úspěšný nejen v České republice, ale i v zahraničí a to v Portugalsku a Španělsku.

 

Do projektu se můžete kdykoliv zapojit, stačí, když se vyplníte jednoduchou přihlášku

 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

 

Foto: Slovo 21, z.s.

KONTAKT PRO MÉDIA

Radka Andrlová

GSM: +420 727 806 184

e-mail: pr.slovo21mail.cz

www.slovo21.cz

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.