Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Vybíráme z bulletinu Slovo: Tradiční indický duchovní festival vozů

Nezapomenutelná atmosféra pestrobarevného festivalu připomínající exotickou Indii, to je tradiční indický duchovní festival vozů, který letos slavil v Praze jubilejní desáté výročí. Ratha-Yatra, v překladu procesí vozů, je oslava, která se poprvé konala před několika tisíci lety ve  městě Purí v indickém státě Urísa, kde představovala cestu boha Krišny do chrámu.

Od roku 1967 tyto slavnosti zdomácněly ve většině velkých světových měst, jako jsou San Francisco, Los Angeles, Londýn, Paříž, New York či Montreal. V České republice se poprvé konal v Brně v roce 2007. V Praze se indický festival vozů koná od roku 2008 a jeho pořadatelem je Rathayatra společnost.

Letošní desátý ročník se konal 16. července. Byl zahájen tradičním průvodem se symbolickým a bohatě zdobeným vozem, který procházel pražským centrem. Celý program se pak konal na náměstí Republiky v Praze 1. Příprava celého festivalu trvá šest a půl měsíce a pořádá se každoročně v polovině července, letos byl zatím největší z hlediska návštěvnosti. 

Bohatý program se nesl v duchu tance a hudby. Na hlavním podiu proběhla krásná vystoupení chrámového tance Bharata Natyamu, kterým tanečníci vypráví příběh, duchovní poučení, či duchovní obřad. Hudební vystoupení představili Nara Narayan band a Venu Gopál band. Proběhly také tři multimediální projekce, mezi nimiž byla například Hare Krišna v ČR, nechyběl ani kírtan neboli opakování mantry Haré Krišna. 

Součástí oslavy byla tradičně pestrá ochutnávka indického jídla, která byla zdarma, naučná výstava o staroindické védské kultuře a filozofii, butik s oblečením a suvenýry z Indie a samozřejmě stánky s exotickými pochoutkami a výrobky z ekofarmy Krišnův dvůr. Nechybělo ani malování ornamentů hennou.

 

Text a foto: Sabina Badžová

 

Celé číslo bulletinu Slovo 03/2017 stahujte zde.

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.