Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Chcete se také zapojit do Rodiny Odvedle? Tak je poslední čas zaslat přihlášku!

V neděli 26. listopadu 2017 ve 13 hodin se sejde 50 českých rodin a 50 rodin cizinců u společného oběda. Jedná se o 14. ročník projektu, který se realizuje na území celé České republiky. Cílem projektu je zlepšení vztahů mezi majoritní společností a cizinci.

 

 -- PŘIHLASTE SE DO PROJEKTU RODINA ODVEDLE!  --

23377066 1606601619362347 510272084 oNedělní oběd probíhá vždy v jedné z domácnosti, která se ujme role hostitele. Tato rodina připraví oběd pro druhou dosud neznámou rodinu. Rodiny se tímto způsobem seznámí, popovídají si o kultuře, tradicích a životě, ochutnají tradiční speciality, ale především naváží kontakty.

V této fázi projektu již začalo „párování“ rodin, tj. spojování k sobě se hodících rodin na základě věku, koníčků, zájmů, jazyků a místě bydliště, a to proto, aby členové obou rodin měli dost společných témat k rozhovoru. U každého oběda je přítomen asistent, který před setkáním osobně obě rodiny zkontaktuje a podá jim informace o druhé rodině i o průběhu setkání. V případě potřeby by měl u samotného setkání napomoci prolomit počáteční bariéry a stud.

Do projektu se můžou přihlásit české rodiny a rodiny cizinců legálně žijících na území ČR. Pojem rodina zahrnuje i dvojici, která se za rodinu považuje (nemusí být manželé). Projekt je určen pro cizince ze třetích zemí (mimo EU), nemohou se zapojit žadatelé o udělení mezinárodní ochrany ani ti, kteří mají status uprchlíka nebo ti, kteří pobývají na území ČR nelegálně. Projektu se nemůžou účastnit smíšená manželství, kde je jeden z partnerů občan EU a ti, kteří se v předchozích letech do projektu již zapojili.  

Rodinky 2017 A3 web5   Rodinky 2017 A3 web3

Myšlenkou celého projektu je usnadnit Čechům a cizincům navázání vztahů skrze osobní kontakt, což rodinné prostředí obědů přesně splňuje. Za optimální výstup považujeme takové propojení rodin, kde vztahy vytrvají i po skončení projektu. Aby bylo možné projekt z tohoto hlediska také hodnotit, letos proběhne v jeho rámci anketní šetření, které ukáže, jak vypadají vztahy mezi účastníky projektu z posledních 3 let. Dotazníkové šetření probíhá v těchto krajích ČR: Praha, Liberecký, Ústecký, Jihomoravský a Olomoucký kraj. Anketa obsahuje otázky týkající se průběhu, úspěšnosti, efektivity projektu a jak se rozvíjí vztahy účastníků. Výstupem této aktivity bude brožura v elektronické podobě vyhotovená v českém a anglickém jazyce, která poslouží jako materiál pro školy a různé konference týkající se integrace cizinců.

 

Rozhovor se Simonou Jiráskovou, koordinátorkou pro Moravskoslezský kraj

 

Rodinky Dobre rano CT kopie 800

Rodinu Odvedle považujeme v oblasti integrace za jeden z našich největších úspěchů. “Na začátku byla jednoduchá myšlenka společného jídla, z ní se za ty roky, co projekt organizujeme, stal mezinárodní projekt, z čehož máme velikou radost. Poté, co se tento jemný způsob integrace cizinců na individuální a intimnější úrovni osvědčil u nás, jsme jeho myšlenky a metody ve spolupráci s dalšími organizacemi rozšířili do Portugalska, Španělska, Itálie, na Maltu, Slovensko, do Maďarska, Belgie a na Kapverdské ostrovy,” říká Jelena Silajdžić, ředitelka Slovo 21 z.s.

Rodinky 2017 RU A3 web   Rodinky 2017 A3 web2   Rodinky 2017  A3 ARB web    

 

-- PŘIHLASTE SE DO PROJEKTU RODINA ODVEDLE!  --

   Information about project in English

 

Co řekli účastníci projektu

„Byla to pro nás skvělá příležitost se blíže seznámit s českou rodinou, její kulturou a zvyky. Oběd byl výborný, moc nám chutnalo. Rodina pro nás uvařila několik tradičních českých jídel, ale protože já i má přítelkyně jsme vegetariáni, tak je vařili bez masa. Hostitelé pro nás také připravili několik druhů sladkých jídel, pili jsme čaj a víno a poslouchali českou hudbu. To setkání bylo fajn, zkušenost velice zajímavá. Určitě bych projekt doporučil i dalším lidem, kteří chtějí blíže poznat jinou kulturu a navázat kontakt. Podle mě je to výborný projekt a nápad, který by se měl ale opakovat častěji, třeba každých šest měsíců.“Řekl o projektu Adi Hasanbašić.

„Rodina Odvedle nás zaujala, máme rádi takové multikulturní akce, a tak jsme si mysleli, že by nás setkání mohlo obohatit,“řekla Tran Thi Hu Huong.

Markéta Ježkova a Ladislav Barta, účastnici projektu, kteří navštívili rodinu z Vietnamu.
„Jídlo i společnost byla skvělá, ihned jsme si vyměnili kontakty, na facebooku se z nás stali přátelé a své hostitelé jsme pozvali k nám domů na svíčkovou. Byli jsme překvapení, dozvěděli jsme se od hostitelů, že ve Vietnamu se nedědí příjmení po rodičích ani se nevyžení. Rodiče svému dítěti vymyslí jméno, které má nějaký význam, a to mu zůstane až do smrti. Což znamená, že v rodině nemá nikdo stejné jméno a příjmení a to považujeme za velice zajímavé.“Řekli Markéta Ježková a Ladislav Bárta.

„O projektu jsem se dozvěděla z internetu a okamžitě nás s manželem myšlenka setkání nadchla. Byla jsem ze setkání nervózní, ale vše se povedlo. Česká rodina je velice milá a my se ihned spřátelili,“říká Tatiana Ryzhov, hostitelka setkání, která si díky setkání měla možnost vyzkoušet i své dosavadní znalosti z českého jazyka.
„Na setkání jsme se těšili, ukrajinské jídlo jsme nikdy nejedli, bylo úžasné a s rodinou si velmi rozumíme. Už jsme se i domluvili na dalším setkání, tentokrát u nás doma,“vysvětluje své dojmy ze setkání Terezie Vasilovčík Šustrová.

„S podobným projektem jsme měli zkušenost úplně poprvé,“sdělila Ivana Hessová. „Pro naše hosty jsme si připravili kachní vývar a svíčkovou s kynutým knedlíkem a s brusinkami,“ vylíčila hostitelka. „Velmi jsme se na setkání s cizí rodinou těšili a zúčastnili bychom se ho i příště. Setkání bylo velmi příjemné.“
„U hostitelské rodiny z Chebu se mi velice líbilo a oběd mi velmi chutnal,“uvedla Olga Maliuga.„Tradiční česká svíčková je velmi znamenité jídlo, které jsem dlouho nejedla,“ poznamenala. „Rodina byla velice příjemná a mají roztomilé dcerky. Nelituji, že jsem se do projektu přihlásila, příště bych to udělala znova,“ poznamenala Ruska.

„Dost jsme cestovali, nějakou dobu jsem žila v zahraničí, a tak jsem chtěla pomoct lidem, kteří se sem přistěhovali,“vysvětluje Klára Putalová důvody, proč se do akce s přítelem přihlásili.„Na hosty se moc těšíme. Osobně jsem na Ukrajině nebyla, ale mám odtud několik přátel,“ pokračovala mladá žena.
„Chtěli jsme se seznámit s novými lidmi, získat nové přátele. V Olomouci jsme rok a moc se nám tady líbí. Parky, město, vše. Je tady klid a lidé jsou dobří,“ popsala zase Olga Stepanova. Do České republiky přijela s dnes desetiletou dcerou a manželem za lepším životem. „Chtěli jsme žít v Čechách, ve svobodné zemi. Chceme cestovat po Evropě a taky dát dceři dobré vzdělání. Přijeli jsme za lepším životem a jsme spokojení,“ vysvětlila žena dobrou češtinou.

 

Tisková zpráva

 

Rodina Odvedle v médiích 

media 2016 1

     Dejte si oběd s cizinci. Přihlašte se do projektu Rodina odvedle

prahadnes.info, 10. 8. 2017
Zajímají vás osudy lidí z odlišných kultur? Rádi si zajdete na pho bo, quesadillas nebo pirohy? Pak vás určitě zaujme originální projekt Rodina Odvedle. Pokud jste v Čechách cizincem a hledáte cestu, jak se seznámit s místními rodinami, tento projekt vám může navíc i pomoci. Ať už jste první nebo druhý případ, poznamenejte si v kalendáři datum 26. 11. 2017 a vyhraďte si čas od 13. hodiny.

 

media 2017

      Poznejte Rodinu Odvedle

Radio 1, 16. 10. 2017
„Rodina Odvedle“ je projekt sbližující české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí, kteří nacházejí nový domov v České republice. Cílem projektu je poznat se s novými lidmi, zkusit něco neotřelého a ochutnat zajímavé jídlo, neboť přeci jídlo spojuje. To vše můžete zažít, když se i vy zapojíte do projektu „Rodina Odvedle“.

 

medialni vystup zeny tiscali

     Slovo 21, z.s. opět spojuje české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí jedním z nejpřirozenějších způsobů – společným stolováním

ženy.tiscali.cz, 14. 11. 2017
Ochutnat vietnamské či turecké jídlo můžete i v bistru na rohu, o jejich krajině se dočtete na internetu, ale pravou atmosféru, zajímavé jídlo i lidi poznáte díky projektu „Rodina Odvedle“.

 

 

 

REPORTÁŽ ČESKÉ TELEVIZE - RODINA ODVEDLE 2016 

rodinky 2017 ct

 

media 2016 2   Ústecká rodina pozvala na nedělní oběd své ukrajinské sousedy

rozhlas.cz, 27. 11. 2016
Dobrou chuť si popřáli cizojazyčně. A to v rámci projektu Rodina od vedle.

Jeho cílem je bořit hranice mezi migranty a Čechy, kteří žijí na stejném místě, seznámit a spojovat lidi. Ústecká rodina ze Skřivánku byla dnes jednou z padesáti českých rodin, které hostily cizince žijící v Česku.

 

 

Reportáž TV Noe

tvnoe media

 

 

 -- PŘIHLASTE SE DO PROJEKTU RODINA ODVEDLE! --

 

 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

 

              praha

 

 

 

 

 

 

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.