Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Stahujte nejnovější číslo bulletinu Slovo - pro cizince a o cizincích

04 17 Slovo web 400

Na začátku tohoto čísla bychom se chtěli pochlubit, že Goranka Oljača, naše spolupracovnice, která píše pro bulletin už od prvního čísla (což znamená 14 let), obdržela významnou cenu Prix Iren (viz text na straně 13). Cena je udělována každoročně za účinný a originální přínos k tvorbě míru mezi lidskými skupinami, a uděluje ji společenství psychoterapeutů a pracovníků v rámci Rafael institutu. Ve své děkovné řeči Goranka Oljača přinesla minianalýzu současné situace imigrace u nás, přinášíme ji v úplnosti. Chtěli bychom připomenout, že už v roce 2015 cenu Prix Iren dostal i Marwan Alsolaiman, náš spolupracovník a člen redakční rady bulletinu.

Těm, kteří se odborně zabývají migračními trendy, můžeme doporučit dva texty. Text Populace Česka i Evropy roste díky imigraci (na straně 4) je rozhovor s demografem Tomášem Sobotkou z vídeňského Wittgensteinova centra pro demografii a globální lidský kapitál. Jeho přednášku ocenila jako nejzajímavější více než stovka studentů a mladých profesionálů ze šedesáti zemí světa na devátém ročníku Letní školy migračních studií v Praze.

Text S křiklouny válčit nebudeme (strana 11) je také rozhovor. Tentokrát s Jakubem Múčkou, jedním ze zakladatelů Encyklopedie migrace. Z nápadu studentů humanitních a společenských věd zasáhnout do vyhrocené české debaty o migraci se stal projekt, který získal mezinárodní dimenzi.

Další ze série článků o sociální a zdravotní problematice Ochrana rodičů, mateřská, a rodičovská dovolená a rodinné dávky (strana 6) tentokrát vysvětluje, jaký je rozdíl mezi mateřskou dovolenou a „mateřskou“, kdy může jít matka nebo otec na rodičovskou dovolenou, a jaká práva má zaměstnanec‐rodič malého dítěte.

Petr Zíka vás znovu upozorňuje, že je přelom roku a budete muset opět podávat daňové přiznání. Než tak učiníte, ve článku Daňové přiznání za rok 2017 (strana 8) se můžete informovat, co se přiznává a daní a co finanční úřad opravdu nezajímá.

A samozřejmě si nenechte ujít i ostatní články a informace: připravili jsme pro vás několik portrétů cizinců, dozvíte se něco o hudbě, zvycích a jídlech z různých koutů světa a také co nám připravila a připravují Integrační centra.

Všem čtenářům bulletinu SLOVO přejeme šťastný a úspěšný nový rok!!!

Příjemné čtení vám přeje

Dragoljub Matić 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.