Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Nové číslo Bulletinu slovo 1/2018 - zajímavé čtení nejen pro cizince

Podle nových statistik je každý dvacátý člověk žijící v Česku cizinec. Loni počet cizinců přesáhl hranici půl milionu (prohlédněte si statistiku na straně 14). Současně je Česká republika země s rekordně nízkou nezaměstnaností v celé Evropské unii.

Zaměstnavatelům se nedaří naplnit více než dvě stě tisíc volných pracovních míst. Díky tomu je o cizince mezi českými firmami velký zájem. Některé české firmy už delší dobu upozorňují, že nedostatek lidí brzdí jejich rozvoj a ohrožuje konkurenceschopnost na zahraničním trhu. Jiné kvůli tomu i odmítají zakázky nebo prodlužují výrobní lhůty. Zaměstnavatelé mají největší zájem o specialisty ve strojírenství, elektrotechnice a v informačních technologiích. Firmy očekávají, že vláda bude daleko více flexibilní než doposud, a upraví předpisy tak, aby umožnila dovoz zahraniční pracovní síly.

Některé novelizace předpisů se již připravují. I toto téma budeme sledovat a informovat vás v již patnáctém roce tohoto bulletinu. V prvním letošním čísle se mimo jiné dočtete, jak a kde mohou cizinci žádat o financování projektů v oblasti integrace. Grantová řízení bývají často příliš složitá na to, aby je zvládl cizinec, který neovládá český jazyk na úrovni rodilého mluvčího.

V textu Kde mohou aktivní cizinci hledat zdroje pro realizaci svých nápadů (na straně 8) naleznete několik typů, kde hledat vhodné výzvy pro malé projekty a také co je nutné v žádostech zmínit. Připravili jsme také několik rozhovorů. Například v tom s Kamilou Sladkovskou z Národního ústavu pro vzdělávání Zkouška z českého jazyka pro trvalý pobyt (strana 9) se můžete detailně informovat o tom, jak může být zkouška těžká a jak se co nejlépe připravit na její ústní i písemnou část.

Většina cizinců ze třetích zemí, kteří se uchází o povolení k trvalému pobytu v České republice, musí prokázat znalost českého jazyka na úrovni A1, která se týká bezprostřední komunikace daného cizince a jeho nejbližšího okolí. Na konci loňského roku Praha spustila novou webovou stránku Praha – Metropole všech (www.prahametropolevsech.cz), která je určena především pro cizince žijící v Praze. K dispozici jsou informace v češtině, angličtině, ruštině, ukrajinštině a vietnamštině, které pomohou novým obyvatelům Prahy při řešení každodenních situací a v orientaci ve městě (strana 13).

Příjemné čtení vám přeje
Dragoljub Matić

Celé číslo ke stažení zde.

bulletin 1 2018 cover

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.