Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Výstava Neviditelná síla získala prestižní ocenění International Photography Awards

Tomáš Vrána, autor fotografické výstavy Neviditelná síla, kterou vytvořila organizace Slovo 21, získal prestižní mezinárodní ocenění International Photography Awards v kategorii „Honorable Mention“, „Profesionální fotografie: konceptuální reklama“.

Za vznikem hlavní myšlenky nejen výstavy, ale i celé kampaně Neviditelná síla, stojí členky romské ženské skupiny Manushe, které již patnáct let působí pod hlavičkou Slova 21. Manushe několik měsíců úzce spolupracovaly s Tomášem Vranou a společně rozvinuli počáteční koncept do konkrétní podoby a vymysleli tak námět 12 fotografií, jež poté velmi kreativním a osobitým způsobem přivedli na svět.

Vzniku série fotografií Neviditelná síla předcházela idea členek Manushe vytvořit dílo, kterým by nenásilnou formou daly najevo, že romské ženy jsou součástí této společnosti. Že řeší stejné problémy a těší se z podobných věcí jako ženy z majority. Chtěly ukázat, že se zajímají o aktuální dění, jsou emancipované a věci kolem nich jim nejsou lhostejné. Ostatním romským ženám chtěly dodat sebedůvěru a předat jim zprávu, že své vlastní cíle mohou rozvíjet a posouvat dál.

 

Co je Neviditelná síla?

„Neviditelná síla“ je v našem případě síla, kterou má každá žena uvnitř sama sebe. Je to energie, kterou předává svým blízkým. Práce, kterou zastává každý den v zaměstnání či v domácnosti. Tato síla, i když je zdánlivě skryta a přehlížena, dokáže ovlivňovat a měnit procesy uvnitř vlastních komunit. Je to síla, která může ovlivňovat běh událostí ve společnosti“, říká Claudie Laburdová, manažerka romské ženské skupiny Manushe.

Ženy se jednoduchým způsobem snažily vyjádřit své přednosti, ale i nedokonalosti, a zároveň doufají, že se v jednotlivých obrazech zhlédnou i další ženy bez ohledu na věk, národnost nebo sociální statut.

 

International Photography Awards

International Photography Awards každoročně od roku 2003 pořádá soutěž profesionálních, amatérských a studentských fotografů. Jedná se o jednu z nejambicióznějších a nejkomplexnějších fotografických soutěží světa, jejímž cílem je najít talentované umělce definující podobu současné fotografie. Ceny International Photography Awards založil americký umělec a filantrop Hossein Farmani.

 

Kde můžete výstavu vidět

Výstava byla poprvé ke zhlédnutí v Praze v Paláci Lucerna v rámci letošního Světového romského festivalu Khamoro. V současné době je výstava k vidění v Jirkovské galerii (Jirkov, Kostelní 47). Fotografie dále poputují do norského Osla, kde proběhne 23. 10. 2018 druhá vernisáž výstavy v rámci akce Roma Cultural Week. V České republice je poté budete mít možnost vidět například v Liberci, ve Stříbře, nebo v Písku.

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.