Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Právě vyšlo letošní třetí číslo bulletinu Slovo

Naše stálá spolupracovnice Goranka Oljača pro čtenáře připravila rozhovor s Pavlou Novotnou, současnou ředitelkou Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra. Dozvíte se mimo jiné aktuální informace o novele cizineckého zákona, o plánovaných povinných integračních kurzech a zvýšení nároku na úroveň znalosti češtiny při žádosti o trvalý pobyt, ale i o dalších plánech v oblasti migrace a integrace cizinců.

Výjimečnou reportáž o zajímavém tématu zpracovala Daniela Vrbová. Podnětem byl dopis od pana G., který nás krásnou češtinou poprosil o zasílání bulletinu na novou adresu: věznice Bory – Plzeň. „Ani netušíte, jak je pro mě a všechny ruskojazyčné cizince (zde) důležité mít čerstvé informace o dění v ČR,“ psal. Vždy jsme se věnovali osudům cizinců a jejich většinou úspěšné integraci. Zajímavý je ale pohled i na osudy těch cizinců, jejichž integrace se z různých důvodů nevydařila. Snad jen dočasně. Reportáž doplňuje také rozhovor s  ředitelem kriminální policie, který odkryl složitost interpretace statistik trestných činů, jež spáchali cizinci.

K tomu, aby se cizinci i další čtenáři vyznali v zákonech a vyhnuli se jejich porušování, slouží již 15  let stálá právní rubrika. Tentokrát se Tomáš Verčimák věnuje nejčastějším otázkám spojeným s účelem pobytu a jeho plněním.

Nejen těm čtenářům, kteří mají rádi humor, bych ještě doporučil poněkud ironicky laděný text pravidelné autorky Samiry Sibaiové Jak se rozhodně nepokoušet o integraci na straně 14. Mimo jiné cizincům doporučuje, aby nečetli komentáře „profesionálních diskutérů“ na internetu, protože by mohli ztratit chuť se do české společnosti integrovat. Většina „diskutérů“ je vždy „proti“, a očividně nenávidí cizince. „Nejvíc Araby a muslimy (protože polovina diskutujících netuší, že islám je náboženství a ne národnost), ale svůj díl schytají i Američané, Turci, Vietnamci, Ukrajinci, Rusové a v podstatě každý, o kom se v tom kterém článku píše“. V Srbsku, odkud já pocházím, se o takových lidech říká: „Dopoledne nenávidí sám sebe, odpoledne celý svět“. A samozřejmě i tentokrát jsem se s kolegy snažil, abyste náš časopis přečetli od A do Z.

Příjemné čtení vám přeje Dragoljub Matić

 

Aktuální číslo bulletinu Slovo naleznete ke stažení zde.

bulletin-3-2018-cover

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.