Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Projekt 'Můžeme hrát spolu' seznámí studenty s hudebníky z jiných kultur

Slovo 21 se stalo aplikačním garantem etnomuzikologického projektu "Můžeme hrát spolu". Cílem projektu je bližší seznámení univerzitních a středoškolských studentů s hudebníky z jiných kultur. A to prostřednictvím společného muzicírování. Společná hudební díla vytvoří na sérii workshopů, pořádaných jak na akademické půdě Pedagogické fakulty University Karlovy a Fakulty humanitních studií,  tak na různých středních školách. 

Projekt využívá sociálně-homogenizačního potenciálu, který poskytuje společné provozování hudby, obohacené o aspekt mezilidského sdílení.

Workshopy povedou: 

Husam Abed - loutkář a hudebník, který žije mezi Ammánem a Prahou. Vystudoval pražskou DAMU. Je zakladatelem Loutkového divadla Dafa (Jordánsko a ČR), spoluzakladatelem festivalu Flying Freedom (ČR) a společnosti Hazaart, spojující divadlo a komunitní práci (ČR).

Boro Prelić - narodil se ve vesničce Padej na severu Srbska. Vystudoval stavební fakultu a část života strávil v Bělehradě, kde jej ovlivnil bohatý hudební život. Během studií se začal živit hraním v barech. Poté, co založil rodinu, vypukla válka, a tak se Boro ocitl s rodinou v Praze s nadějí na lepší život. Nyní je hudebníkem z povolání.

Sonam Tsering - pochází z Tibetu. Ve dvou letech odešel do Nepálu a mezi šestým a devatenáctým rokem pobýval v tibetském klášteře v Indii. Tam se také naučil hrát na tradiční klášterní hudební nástroje a klášternímu zpěvu. Trvale žije a pracuje v Praze.

Jan Dužda - je z rokycanské muzikantské rodiny: otec hrál s Věrou Bílou ve skupině Kale, sestry zpívaly. Jan hraje ve skupině Le čhavendar, která rozvíjí rokycanskou tradici; dlouho také spolupracoval s Idou Kellarovou. Vystudoval romistiku na FF UK. Sám o sobě prohlašuje, že „vzdělání, úcta a rodina jsou pro něj prioritou i životní filozofií".

Bolor Nandin - pochází z Mongolska. Hraje na tradiční hudební nástroj morin-chur (mongolské housle).  Je kapelníkem hudební skupiny Dunžingarav, která nemálo let působí a hraje v Evropě

Mário Bihári - nevidomý romský hudebník, narozený na Slovensku, avšak etablovaný v Čechách, kde vystudoval Konzervatoř Jana Deyla. Širší pozornost k němu přitáhla Zuzana Navarová, pro jejíž kapelu KOA skládal. Svou multistylovost prokazuje hrou s různými interprety; k romským vlivům nejvíc odkazují Bachtale Apsa a Gadjo.cz.

Papis Nyass ze severoafrické Gambie. V České republice žije od roku 1996.  Pracuje pro společnost Africký dům. Vyučuje a předvádí tanec a západoafrické rytmy. Dále dělá terapii rytmem, bodypercussion a africký bodyshape. Žije se svou rodinou v Praze.

Aida Mujačić - v Bosně vystudovala klavír a zpěv. Do Prahy přišla v roce 2008 studovat Hudební vědu na FF UK. V současné době se zaměřuje na etnomuzikologii (balkánskou lidovou hudbu, především bosenský sevdah). Působí v kapelách Korjen a Fes a v sólových projektech, učí na základní umělecké škole hru na klavír a zpěv.

Ioannis Kapnistis pochází z řeckého Korintu, kde vystudoval hru na kytaru a působil ve sboru s repertoárem tradiční řecké hudby. V Praze pak vystudoval hudební výchovu na pedagogické fakultě UK. V současné době působí v kapelách Boro Balkan Band, Džezvica, DUO Boro a Janis a vystupuje v sólových projektech v rámci řecké komunity. Příležitostně také skládá hudbu k divadelním projektům.

Bližší informace k projektu a videa ke shlédnutí najdete na: www.etnomuzikologie.eu/vyzkum/hrajeme-spolu

ID9A9608

ID9A0853

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.