Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Závěrečná tisková zpráva festivalu Khamoro 2020

Závěrečná tisková zpráva festivalu Khamoro 2020.

První letošní akcí byla výstava Emílie Rigové „REVIVE/PURANO HANGOS“ („Oživení starých

Hlasů“), která běžela v pražské galerii The Artivist Lab Kampusu Hybernská. Dnes je výtvarnice jednou z nevýraznějších postav slovenské umělecké scény, o čemž též svědčí získání prestižní Ceny Oskara Čepána. Tématem výstavy byly notové záznamy tradičních romských písní, kterým vrátili život Neromové.

Spojení světa romské a neromské kultury představil na společném streamingu „Praha žije hudbou“ muzikální vystoupení zpěváka Davida Krause a kapely Gipsy Brothers.

V srpnu v rámci festivalu KoresponDance Vás překvapili interpreti Lače Manuša a DjGadjo.cz tříhodinovým setem plným romské hudby s mixem world music, balkánu, latiny, jazzu i pradávného funky disca.

Na „Barevné devítce“ sklízela potlesk kapela Gitans, která čerpá inspiraci z romské hudby celého světa – Balkánu, Španělska, Ruska i tradičních slovenských romských písní.

Jedinečných vystoupení si fanoušci světového romského festivalu užili i v září: 23. 09

proběhl koncert s prvky klasické hudby v podání Jána Berky Mrenici a sólistů. Jeruzalémskou synagogu naplnili zvuky houslí, kytary a kontrabasu doprovázené krásnými zpěvy mužských i ženských hlasů.

O den později se v pražském Jazz Docku odehrál koncert Gypsy Jazzu. Nizozemská kapela The Rosenbergs přivezla vše, co máte na tomto hudebním stylu rádi, a ještě něco navíc – inspiraci španělskými rytmy i hudebními velikány moderní doby od George Gershwina, přes Charlese Aznavoura až po Franka Sinatru.

Mezi koncerty jste měli možnost navštívit výstavu „Tváře“ od Ivety Horváthové, jejíž vernisáž se konal ve WAID Bar & Coffee Praha. Malováním se zabývá už dlouho a delší dobu je také známa mezi příznivci Art brut. „Tváře“, které představila v rámci festivalu Khamoro, jsou jedním z hlavních motivů, kterým se inspiruje.

Ani letos nechyběla populární „Khamoro párty“, na které vystoupili Čhave Romane CZ a Feri & The Gypsies. Událost, která se uskutečnila 25. září v Gauči ve Stromovce, doprovázel výrazný zpěv, flétna a energická rytmika.

Zástupy romských akordeonistů hrajících gypsy jazz na světě nenajdete. Ještě méně je těch, kteří se dostali ve svém žánru na světovou špičku a při tom si zachovali hudební autenticitu vycházející z inspirace z jejich země původu, což je v případě Mariana Badoi Rumunsko.

V doprovodu kytaristy Jorise Viquesnela a kontrabasisty Olivier Loranga vystoupil před publikem Khamora 26. září v Jazz Docku.

Pandemie Covid-19 vyžádala přechod zimní části festivalu Khamoro do virtuálního světa monitorů a reproduktorů, neubralo to ale na jeho kvalitě.

První den festivalu, 28.11.2020, se nesl ve znamení tradiční romské hudby. Na Vašich obrazovkách se objevili známé české skupiny, které uchvátili posluchače pestrými rytmy čardaše i melancholickými nóty, inspirovanými složitým životem.

Jako první vystoupili Surmajovci, kteří zahráli společně s kontrabasistou Petrem Novákem, houslistou Viliamem Didiášem, zpěvačkami Janou Surmajovou a Silvií Táborovou. Publikum zaujali známé romské písně z českého a slovenského prostředí, což se projevilo i na krásných komentářích přímo ve facebookovém streamu.

Jako další jste měli možnost slyšet Bengas. Kapela, která procestovala svět, vás donutila vstát z vašich gaučů a tančit doma, jako kdybyste byli na jejich koncertě osobně. „HOP HOP HOPAA“ se mnohokrát ozývalo z on-line chatu.
Na závěr koncertu vystoupili Mário Bihári & Bachtale Apsa. Jejich repertoár spojil pestrost tradiční romské muziky s rytmy latinské Ameriky, Ruska a Slovenska. Jako host se v několika písních objevila všemi milovaná herečka Bára Hrzánová, která zpívala v romštině.

Druhý den, 29.11.2020, byl věnován hlavně zahraničním interpretům, kteří s sebou přivezli inspiraci z cest i země původu.

Unikátní soubor Fricska Vás ohromil dynamickými tanci romského folklóru prostřednictvím strhujících rytmických inscenací.

Jako další vystupovali Puerto Flamenco – silná pětičlenná sestava v čele s tanečnicí Francescou “La Chica” Grimou, kterou doprovázeli některé z nejlepších sevillských umělců. Uchvátili Vás kombinací neomezené hudební energie flamenca a svou taneční virtuozitou.

Skupina Kale, s novým ženským hlasem slovenské divy Adriany Drafiové (alias Gitana), představili jedinečný zážitek z české a slovenské romské muziky. Rytmické hlasy a kytary zaplavili prostor La Fabriky i Vaše domácnosti.

Hudebníky z Traio Romano s sebou přivezli energii romské hudby z Rumunska. Kytara, housle, kontrabas a bubny vytvořili mix tradiční romské hudby s doteky swingu a pestrého flamenca. Unikátní hlas frontmana Gavrila Borkiho často srovnávají se Šabanem Bajramovičem, který byl legendárním srbským pěvcem.

Marcela & Los Murchales z Francie přinesli do La Fabriky i on-line prostoru nepopsatelnou atmosféru melancholie smíchanou s rytmickými houslemi, kontrabasem a kytarou. Zpěvaččin jedinečný hlas odráží roky těžkého života na Slovensku, odkud pochází. Energie této formace byla vyjádřena vesmírem silného zpěvu a slavnostní hudby.

Záměrem mezinárodní konference 4.12.2020 „Romská literatura – Věnováno památce Rajka Djurice“ bylo shromáždit romské spisovatele, vědce a odborníky, aby hovořili o romské literatuře jako o mezinárodním a nadnárodním fenoménu, sdíleli dobré postupy, nápady a zkušenosti.

Na konferenci vystupovalo 12 panelistů - romisté, romští spisovatelé a lingvisté z Evropy a USA. Diskutovali o celosvětovém fenoménu romské literatury, psaní poezie v romštině a dalších podobných tématech. Setkání proběhlo on-line pomocí aplikace zoom, veřejnost měla možnost sledovat průběh a sdílet názory díky živému vysílání na YouTube.

Za Khamoro 2020 a #KHAMORONLINE vděčíme našim partnerům:

Hlavní Město Praha, Ministerstvo Kultury České republiky, Bader Philantrhropies, Maďarský institut v Praze a Slovenský institut. Hlavní mediální partner: Česká televize. Mediální partneři: Romea.cz a Romano Hangos

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.