Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Bulletin Slovo 01/2021

Vážení čtenáři,

 

po roční (nucené) přestávce vyšel znovu bulletin Slovo, ale tentokrát v jiném hávu: máme novou grafiku, časopis je celobarevný a s tématem cizinecké komunity chce seznámit i širší českou veřejnost.

 

Dlouhá léta žijeme vedle sebe, proto jsme se snažili, abychom vybrali témata společného zájmu a aby obsah odpovídal názvu projektu „Kvalitní informace =lepší integrace“, v jehož rámci bulletin vychází.

 

Pandemie úplně vykolejila život na celé planetě. Nic není jako v předchozích letech. Na obranu proti depresím naštěstí přispěchal lidový humor. Dobrovolná karanténa, roušky, zákaz koncertů, sportovních utkání a shromáždění jakéhokoliv druhu, člověk prostě nežil jako předtím. Proto vznikl vtip, že uplynulý rok vlastně nebudeme počítat do našich životů. Minulý rok jsme nepublikovali, a to se také nepočítá, teprve teď to bude sedmnáctý ročník, co jsme na světě (dohromady jsme doposud vydali 64 čísel). 

 

 

 

Téma koronaviru působilo i na obsah tohoto čísla.

Doporučujeme vám ke čtení: článek I cizinci jsou v první linii na straně 6 vypovídá o tom, že i přistěhovalci  solidárně pomáhali při vypuknutí pandemie. Potřeba pomáhat v těžké chvíli totiž není daná občanstvím. Během pandemie nebylo snadné zorganizovat online dva tradiční pražské festivaly: Tvůrčí Afrika a Nad Prahou půlměsíc. Jak se to povedlo se dozvíte v článku.

Tvorba nezaniká, jen se přetváří! na straně 16. Otázka jak pro české čtenáře, tak i pro čtenáře z řad cizinců: kolik toho víte o cizinecké komunitě v České republice? Ověřte si znalosti v kvízu Předsudky se šíří tam, kde nejsou fakta na straně 22. Připravili jsme i řadu dalších zajímavých textů, které vás jistě zaujmou!

 

Příjemné čtení a lepší časy bez mimořádných opatření vám přeje

 

 

Dragoljub Matić

 

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.