Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Světový romský festival KHAMORO a ARA FEST v Rokycanech! Co přinesl jeho nabitý program?

 

 


Letos se poprvé spojil Světový romský festival KHAMORO s organizací ARA ART, pořadatelem plzeňského ARA FESTu, a společně přinesli dvoudenní program do centra Rokycan.

 

 

 

Město díky akci ožilo bohatým kulturním programem. Ten ve čtvrtek 8. července odstartoval dětský soubor složený z rokycanských tanečníků, hudebníků a zpěváků Loľi Ruža, který se věnuje udržování romských uměleckých tradic. V krásných kostýmech soubor představil tradiční romské písně a tance, čímž zahájil literárně-hudební večer, který se konal v Městské knihovně v Rokycanech.

 

  Večer ale nebyl věnovaný „pouze“ hudbě. V rokycanské knihovně totiž svůj příběh vyprávěla Ilona Ferková, která se během života mimo jiné věnovala literární tvorbě, založila ženský sbor starých romských písní či koordinovala projekt romských mateřských škol. Aktuálně je členkou spolku Manushe a píše povídky. Její dcera, Lenka Ferková, která je aktivní členkou obnoveného ženského sboru, vystoupila s kytaristou Markem Mikem

V rámci pátečního programu (9. července) návštěvníky potěšila domácí, ale zároveň světová kapela Kale. Bohužel už bez legendární zpěvačky Věry Bílé, zato s nadčasovými písněmi a jedinečnými aranžemi. Po Kale si rokycanští fanoušci mohli poslechnout také romského zpěváka, akordeonistu a klavíristu Mária Bihári, kterého i s romsko-česko-americkou kapelou Bachtale Apsa pozval do Rokycan ARA FEST. V Rokycanech vystoupil i se zpěvačkou a herečkou Bárou Hrzánovou, kterou mohou diváci znát z předních pražských divadel, ale také například z pořadu Na Kloboučku, kde vystoupila s Věrou Bílou a Zuzanou Navarovou.

 

Rokycanský festival tak byl skvělým doplněním každoročního plzeňského ARA FESTu, i připomínkou velkolepého programu, který přivezl festival KHAMORO do Plzně v roce 2015. Obě události se povedly na jedničku a my se všichni už teď těšíme na příští ročník!

Akce se koná v rámci projektu Gendaľipen - Zrcadlení, který je financovaný z Fondů EHP 2014 - 2021, program Kultura.

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.