Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

8. ročník festivalu TABOOK

 

Tabook, festival a mezinárodní setkání kvalitních malých nakladatelů, festival obrazové knihy a ilustrace, festival knižních profesí se odehraje jako obvykle v Táboře na přelomu září a října.
Tabook je mnohoúrovňový festival, který trvá jen pár dní, ale jeho přesahy, dopady a duchovní i praktická pokračování se rozvíjejí po celý rok.
Cílem festivalu není nafouknout se a zvětšovat se, nýbrž budovat zásadní setkání “malého” knižního světa. Festival Tabook má prozkoumávat, objevovat a samozřejmě poukazovat na nejdůležitější osobnosti současného knižního světa (s důrazem na klíčové osobnosti, které nereprezentují mediální, nýbrž skutečný obraz současné knižní scény), široké spektrum kvalitního vydávání, a všech činností s tím spojených. 8. ročník festivalu probíhá ve spolupráci s organizací Slovo 21, z.s.. Na storytellingu s názvem "Family Business" vystoupí členky klubu romských spisovatelů PARAMISARA Květoslava Podhradská a Eva Danišová.


Knižní trh je jakýmsi přirozeným středobodem festivalu. Je samozřejmě přitažlivý pro laické návštevníky festivalu, ale i pro všechny nakladatele. Tabookový knižní trh je jako dobré knihkupectví! Osobní nasazení a přítomnost nakladatele na festivalu je podstatná: nejde o pouhé tržiště jde o setkání s veřejností. Důležitou součástí festivalu je také přítomnost zahraničních nakladatelství a zahraničních autorů.

 

Program pro veřejnost a baedekr
Program pro veřejnost sestává z bloku, který je koncipován jako jakýsi hloubkový průzkum jednoho tématu a několika fenoménů. Součástí tohoto programu je i festivalový Baedekr, který téma a jeho vazbu na hosty festivalu rozpracovává.

 

Obrazová kniha a ilustrace
Každý festival má nějakou specialitu: tou Tabookovou je zaměření na autorskou ilustraci a vůbec fenomén obrazové knihy. Nedílnou a možná i jednou z nejpodstatnějších součástí Tabooku jsou vždy výstavy nejzajímavějších osobností evropské i české ilustrátorské scény s přesahy k volnému umění. Podstatná je i dlouhodobá spolupráce s nadací Miroslava Šaška, která na Tabooku každoročně uděluje tři významná ilustrátorská stipendia.

 

Práce s knižními profesionály
Knižní profesionálové: tedy všichni, kdo pracují ve svém profesionálním životě s knihou, a’t už jsou knihovníky, učiteli, metodiky volného času nebo knihkupci, to nemají rozhodně snadné. Knižní trh je obrovský, zahlcený nepřeberným množstvím tuitulů, vybírat pro práci s dětmi a veřejností kvalitní tituly není samozřejmé. V rámci festivalu se mohou zúčastnit odborných seminářů zaměřených na práci s knihou, vzájemně se setkávat, sdílet své zkušenosti a pod vedením zkušených lektorů a za účasti současných autorů, nakladatelů i zahraničních hostů.

 

Program a spolupráce se školami
Nedílnou součástí festivalu je spolupráce se středními a základními školami. Součástí festivalu je dvoudenní program, který připravujeme přímo na míru jednotlivým skupinám a třídám.

Otázku, kde je konec světa, si lidé pokládají už od pradávna. Ostatně každá vesnice má nějaký svůj malý konec světa: poslední chalupu, samotu, kam nikdo nechodí, Šibeniční vrch nebo kamenný křížek v lese. Jít na konec světa ani nemusí být daleko, je to spíš tam, kam se nikomu nechce, kam se nechodí, protože tam žije nějaký podivín, strašidelná babka nebo tam nevede asfaltka. V pohádkách putují na konec světa královští synové a bohatýři, v bájích hrdinové… Někdy je konec světa líčen jako ledová hora zahalená v oparu, jako nekonečné moře, kde se vše otáčí vzhůru nohama, jindy jako místo, kde končí náš a začíná onen svět. Na konci světa jsou ale i místa, po kterých lidé toužili nebo touží, kam se vydávali na dobrodružné výpravy, zámořské plavby, za poznáním, a taky aby změnili život, napravili se nebo za sebou nechali ten starý, ke kterému se nechtějí hlásit. A pak jsou ty konce světa, které lidstvo vyhlíží už tisíce let: dny, po kterých už nic nebude jako dřív. Stojíme na prahu, na rozhraní, ve světě, který se naklání k svému konci, a trpíme úzkostí, melancholií, hledáme stopy po tom, co zavál čas, pozřel nezadržitelný vývoj lidstva od těžkých dob prvních zápasů o přežití v temných nehostinných jeskyních po neosobní technologickou společnost, ke které kvapem spějeme.

 

Co nám na konci tohoto světa zbývá?

Možná zastavit se, poslouchat, rozhlížet se, vyprávět. Na letošním Tabooku zkoušíme, co to s námi udělá, nebudeme-li mechanicky opakovat zažité události. Chceme se dostat blíž, chceme se soustředit jinak. Elias Canetti ve svých pamětech líčí večery Karla Krause, který předčítal a tak svým způsobem interpretoval nejen své, ale i klasické texty nebo texty svých současníků. Jeho čtení zdvihalo tehdejší Vídeň ze židle.
Jaké to bude, poslouchat starodávnou kroniku, filozofickou přednášku, literární esej uprostřed městské krajiny, jak zapůsobí čtení textů na malý kroužek kolem rodinného stolu, co s námi udělá vyprávění příběhů, které už jsme slyšeli a uslyšíme je znovu a jinak, co se stane, když o půlnoci, znaveni celodenním ruchem, půjdeme kolem maringotky, kde jeden osamělý čtenář navzdory noci bude předčítat z Šalamovových povídek? Doufám, že se nám podaří, aby ta setkání nebyla jen nastrojená divadýlka, která se dělají proto, že jsme je vymysleli. A možná i to by bylo dobré: uvědomit si, že k tomu, abychom věci pochopili, potřebujeme spíš ticho a čas a možnost být s textem sami než se kodrcat po nějakém festivalu.
Na Tabooku na konci světa nás překladatel Radovan Charvát povede po stopách velice nenápadného a neobyčejně soustředěného spisovatele Winfrieda Georga Sebalda, se sinoložkou Olgou Lomovou se skrze její překlady dotkneme daleké Číny (a zajisté i toho, co se v Číně děje dnes), s romskými vypravěči si sáhneme na onen svět, při čteních v krajině se projdeme městskou krajinou, místy, která možná vůbec neznáte nebo člověku připadají na první pohled příliš obyčejná… Téma snění o Americe nám přiblíží nejen historická debata o lidech, kteří vyráželi za moře s nejrůznějšími představami, ale i přednáška o tom, jakým způsobem se do české scény otiskla americká hudba. Velkou radost mám z toho, že nám letos otevřely dveře táborské rodiny a vy se budete smět usadit u jejich stolů a společně poslouchat čtení a vyprávění překladatelů. Zachováváme samozřejmě i zaběhlé formáty: setkání s našimi oblíbenými spisovateli, básníky, překladateli všech generací. Sylvie Richterová, Anna Petruželová, Petr Borkovec, Jáchym Topol, Viktor Pivovarov, Šárka Grauová, Petr Motýl, Ivan Medeši... A mnoho překvapení nám letos připravili i sami nakladatelé, jako každoročně přivážejí své autory, svůj vlastní nakladatelský svět, který je pestrý a životaschopný, ať už se jedná o autory české: Veroniku Bendovou, Adélu Knapovou, Jana Němce, Miroslava Olšovského, Petra Čorneje, velkou slovenskou výpravu, nebo dvě íránské autorky žijící v emigraci v Praze.
A jak dobře víte: tady výčet nekončí. Jestli je jedním základním kamenem český literární svět, tak tím druhým je svět ilustrovaných knih, grafiky, autorské knihy. Díky tomuto území jsme se dokázali propojit s mezinárodní scénou. Dvanáct tabookových výstav: suše humorné pohledy zkušeného harcovníka Lionela Koechlina z Francie a vždy připraveného Jakuba Plachého, pečlivě zvážený výběr knih z Japonska, Německa, Francie a Balkánu, malý stoleček se vzácnými knížkami našeho oblíbeného Johna Broadlyho, radostný návrat k malované ilustraci Manuela Marsola, naprosto ojedinělý výtvarný pohled Étienna Becka, příjezd dvou mužů, jejichž vášní se stal knihtisk – knihtiskové aktivistické plakáty Amose Kennedyho a Martin Amstutz, který vydává a sází svůj knihtiskový list Wochenblat v 77 kusech. Díky spolupráci s UMPRUM na Tabooku rovněž proběhne řada přednášek (Schola), které ohledávají svět ilustrované knihy a jsou určeny především studentům výtvarných škol, grafikům a knižním profesionálům… Program je hutný, nejspíš se vám zdá, že se to všechno nedá stihnout, ale já si myslím, že každý – samozřejmě i děti - si tu může najít svoji linii, po které se bude ubírat. Na Tabooku vás nikdo k ničemu nenutí. Všechno je blízko, každá věc má svůj čas. Nespěchejte, vyberte si dobře a užijte si blízkost těch skvělých lidí, kteří dělají a budou dělat knihy vždycky a kdekoliv, třeba i na samém konci světa!
T.H.
 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.