Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Gadžové jdou do nebe!

Už příští pondělí 06.09.2021 v prostorech Kultura v Městské knihovně v Praze na adrese Mariánské nám. 98, 110 00 Josefov, se můžete těšit na unikátní napjatě očekávané představení v režii oceňovaného divadelníka a filmaře Jiřího Havelky Gadžové jdou do nebe s podtitulem Comedy Ghetto. Tento netradiční česko-romský večer, inspirovaný žánrem stand upu, prozkoumává stereotypy či předsudky, které v sobě více či méně vědomě máme zakořeněné všichni. Součástí akce je i koncert, který se odehraje na konci představení.

Velice jsme stáli o to, aby se do naší první sezony, zaměřené na lidi ocitající se často na periferii veřejného zájmu, promítlo téma česko-romského soužití. Zásadní pro nás přitom bylo, aby inscenace o něm vznikala v těsné spolupráci s romskými tvůrci, a to ideálně autorsko-kolektivní formou, což znamená: abychom do zkoušení nešli s předem hotovou hrou či koncepcí, ale pouze se zájmem jeden o druhého. Od začátku jsme tušili, že jde o ideální úkol pro Jiřího Havelku, a jen jsme doufali, že naši nabídku režírovat po několika letech opět přijme. Přijal a my jsme tomu nesmírně rádi," přibližuje dramaturg divadla Husa na provázku Martin Sládeček.


Diváky proto nečeká inscenace v běžném slova smyslu, ale tak trochu jiný formát a doufáme, že hlavně příjemný společenský večer s živou hudbou," popisuje nečekané pojetí tématu dramaturg. „Jsem velmi rád, že jsme se do toho nakonec pustili, protože jsem sám prošel dost nepříjemným zjištěním, kolik předsudečných nánosů si v sobě vlastně nesu a jak velké úsilí stojí je odbourat,“ doplňuje režisér inscenace Jiří Havelka a všem divákům bez rozdílu vzkazuje, „ať se přijdou smát všemu, za co se normálně stydí, a stydět za to, čemu se normálně smějí."

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.