Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Co přinese podzimní blok 23. ročníku festivalu Khamoro

 

Jaký program pro vás již tradičně připravila organizace Slovo 21, z.s. a Studio Production Saga, s.r.o.? Program a aktuality festivalu najdete na www.khamoro.cz

 

 

06.09.2021 Divadelní představení Gadžové jdou do nebe

 

Pečlivě sestavený česko-romský tým performerů o česko-romském soužití. O předsudcích na obou stranách pomlčky. O (ne)možnostech jejich korekce. S humorem i bez něj. V netradičně rozvrženém prostoru a s živou hudbou. Za časů sílící xenofobie a rasismu, v nichž si i nejvyšší savčí mozek státu dovolí vypustit lež, že 90% Romů nepracuje. Kolektivně autorský tvar se vším všudy.
Jiří Havelka (1980) patří k nejzajímavějším a nejvšestrannějším osobnostem současného českého divadla – režisér, dramatik, herec, moderátor a po několik let vedoucí katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Své originální a cenami ověnčené inscenace často staví metodou kolektivních improvizací a opakovaně přitom dokazuje, že mu komplexní i ožehavá společenská témata ani překvapivé formy jejich zdivadelnění nejsou cizí.

 

 

22.09.2021 Gauč na Výstavišti – KHAMORO PARTY

 

TOMÁŠ BOTLÓ BAND / SK

 

Tomáše Botló netřeba představovat. V prvé řadě zpěvák a klavírista, ale také multiinstrumentalista, se do povědomí veřejnosti dostal po účasti v soutěži Československo má talent v roce 2012. Na místě ohromil porotu svou bezprostřední muzikálností a od té doby už jeho hvězda jen stoupá. Dnes mají jeho skladby na Youtube milionová shlédnutí, nahrává s hvězdami současné romské hudby jako je Igor Kmeťo nebo Refew a na KHAMORO přijede v pětičlenném live bandu.

 

ROMANO ZORBA / CZ


Romano Zorba je devítičlenná kapela Romana "Zorby" Horvátha známého nejen z kapely Terne Čhave, ale hlavně díky jeho charismatickému hlasu. Autorské skladby vycházející z romské tradiční hudby, krásné osobní texty v romštině a hlavně velký ansámbl skvělých hudebníků je zárukou kvality téhle party.

Vstup na KHAMORO PARTY je zdarma.

 

24.09.2021 Koncert tradiční romské hudby I – La Fabrika – 19:00

Stýskalo se vám po kvalitní tradiční romské hudbě? Nesmutněte, protože hned první koncert tradiční romské hudby v La Fabrice vám nabídne jedny z nejlepších kapel z Česka a Evropy.

 

Čhave Romane/CZ

 

Čhave Romane CZ je česko-romská kapela, která hraje romane giľa z České republiky a Slovenska. Jejích písně zajisté znáte, patří mezi ně například Luluďi, Vičinav me le Romen a další. Osmičlenná kapela, ve které akordeon, housle, 2 kytary, bicí i perkuse a kontrabas doprovází zpěváka Františka Gorola, vznikla teprve nedávno (v roce 2019), ale víkendy má obsazené na mnoho týdnů dopředu. Jak sami říkají “snažíme se hrát hudbu tak, aby zanechala jiskru v srdci a úsměv na tváři.” Nebojíme se, že by tomuto předsevzetí nedostáli!

 

La Manouche/NL

 

Nizozemská kapela La Manouche se zrodila na konci 80. let jako kytarové instrumentální duo převážně ve stylu „Hot Club de France“. Zanedlouho na programu přibily písně. Repertoár La Manouche se inspiruje tradicemi sintské a romské kultury. Písně se předávají v rodinách účastníků z generaci na generaci nebo jsou převzaty od romských hudebníků z různých koutů světa.

Písně La Manouche odráží všechny aspekty života Romů – zkoušky osudu, ale také radost ze života a svobodu romské duše.V kytarovém doprovodu můžete slyšet Gypsy swing, čardaš a rumba flamenca. Kombinace kytary Maccaferri, španělské kytary a klarinetu dodává hudbě La Manouche pestrý charakter. Hra je dána mnoha improvizacemi a interakcí mezi oběma kytarami a dechovým nástrojem. Koncerty této kapely tak nikdy nejsou stejné.

 

Zuralia Orchestra/RO

 

V hudbě Zuralia Orchestra se mísí zvuky trumpet, bicích, kytary, houslí, darbuky, akordeonu, vokálů a klarinetu. Pod vedením Aurela Mirei tak vznikl nový hudební žánr slučující romský folklor s jazzem, reggae, latino a orientální hudbou. To vše v moderním podání. I když kapela vznikla poměrně nedávno, již se jí povedlo vystupovat na několika významných evropských festivalech, předskakovali nejslavnějšímu balkánskému skladateli a hudebníkovi Goranu Bregovićovi a v mezinárodní soutěži Eurovize prezentovali Rumunsko. Na festivalu Khamoro mohli kapelu Zuralia Orchestra diváci vidět v roce 2013 a 2016 a letos se pro veliký úspěch vrací. „Khamoro považujeme za jeden z nejvíce energetických a velkolepých festivalů. Jsme rádi, že se opět vracíme, protože lidé tu jsou skvělí a my se zde cítíme jako doma,“ říká Aurel Mirea. A my vám můžeme garantovat, že hudba Zuralia Orchestra vás donutí tančit.

 

Interaktivní pouliční umělecké představení – Hybernská 17:00

 

 

25.09.2021 Koncert tradiční romské hudby II – La Fabrika – 19:00

 

Karmen Gipsy Group / RU

 

Co nám přivezou hosté z Ruska? Krásnou, vznětlivou a velmi profesionální romskou show v podání týmu Karmen. Moskevská Karmen Gipsy Group ve svých vystoupeních kombinuje klasické slavné romské písně, latino a balkánské hudební inspirace a vášnivý romský tanec.

Mladí, energičtí umělci kolektivu Karmen vás zajisté zaujmou svými ohromujícími hlasy a perfektně připravenou show a postarají se tak o nezapomenutelný večer.

 

 

Kale lulugyi / HU

 

Kapelu Kale Lulugyi tvoří romové z Oroszlány, pro které se láska k hudbě a hudební výuka dědí po generace. Jak sami říkají: “Nehrajeme z notových zápisů, učili jsme se odposlechem hudby a zpěvem a spoléháme pouze na vlastní sluch“. Hudební repertoár Kale Lulugyi se inspiruje tradičními romskými a maďarskými písněmi, v jejich podání ale také můžete slyšet adaptace od jiných interpretů v různých hudebních stylech.

 

AndaluzIndia / ESP+IND

 

Romové z Indie a Španělska se spojili, aby společně vytvořili úchvatnou show s názvem ANDALUZINDIA, která vám přiblíží pestrý svět romské kultury. AndaluzIndia nám připomíná společné kořeny Romů z celého světa. Dokazují, že flamenco je nerozdělitelně spjato se svými indickými kořeny a dodnes čerpá z magické krásy sakrálních písní a tanců Rádžasthánu. Přijďte zažít unikátní a kontrastní představení, které vyzařuje vzácnou energii a fascinuje publikum po celém světě.

 

Boban Markovič Orkestar / SRB

 

Boban Markovič Orkestar snad ani není třeba představovat!  Jedná se o nejlepší a nejuznávanější srbskou romskou dechovou kapelu a Boban Marković se jeví zřejmě nejlepším trumpetistou, jakého Srbsko mělo v posledních letech. Repertoár kapely tvoří hity z filmů režiséra Emira Kusturici (Dům k zavěšení, Arizona Dream, Černá kočka, bílý kocour a další) a představuje světovému obecenstvu podivuhodný svět balkánských dechovek.

Boban Markovič Orkestar Boban získali ty nejprestižnější ocenění, které jsou k dispozici srbským kapelám: „Trumpet Maestro“ (2x), „Golden Trumpet“, „First Trumpet“, „The Best Orchestra“, „The Best Concert“.

Většina účastníků se již stihla představit na renomovaném „Dragacevski Sabor“ v jihosrbské Guce – festivalu, o němž se traduje, že přitahuje ostré soutěže mezi hráči i publikem až 600 000 lidí.

 

Defilé - Václavské náměstí - 12:00

 

 

26.09.2021 Závěrečný galakoncert – ROXY – 18:00

 

Jako každý rok jsme pro vás připravili Galakoncert, na kterém se znovu představí:

 

Čhave Romane/CZ

La Manouche/NL

Zuralia Orchestra/RO

Karmen Gipsy Group / RU

Kale lulugyi / HU

AndaluzIndia / ESP+IND

Boban Markovič Orkestar / SRB

 

 

27.09.2021 Křest monografie Karolíny Ryvolové "Špačkem tužky na manžetě"

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.