Archiv projektů

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Rodina Odvedle 2016

realizace projektu: leden 2016 - prosinec 2016

České rodiny a rodiny cizinců prožily netradiční setkání u nedělního oběda - staly se na několik hodin hosty u neznámých lidí. V rámci projektu Rodina Odvedle, se v neděli 27. listopadu po celém území České republiky uskutečnilo 54 setkání (108 rodin), kdy ke společnému stolu usedly ve stejný den a hodinu lidi, kteří se liší kulturou, jazykem i zvyky.  Projekt pořádá již 13. rokem Slovo 21, z.s.

Společná nedělní setkání, proběhla vždy u jedné z dvojic rodin, kdy u sebe doma připravila oběd, na který pozvala druhou rodinu a sehrála tak roli hostitele.V rámci projektu Rodina Odvedle měli účastníci nevšedních obědů možnost ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích, životě, ale především navázat kontakty.  Projekt se ukázal nejen u nás, ale i v zahraničí, jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců.

„Jakmile se rodiny přihlásí, snažíme se je spojit na základě věku, koníčků a zájmů, jazyků a pochopitelně místa bydliště, a to jednoduše proto, aby členové obou rodin měli dost společných témat k rozhovoru,“ vysvětluje postup setkání Ljiljana Batovanja, koordinátorka projektu a dodává, že po celou dobu přípravy a setkání je přítomen asistent, který napomáhá ke sblížení rodin.

Pokud vás projekt zaujal a chtěli byste se ho sami příští rok zúčastnit, neváhejte a přihlaste se - Rodina Odvedle 2017.

   Information about project in English

„Rodina Odvedle funguje v Česku od roku 2004, od té doby usedlo ke společným obědům 1392 českých rodin a rodin cizinců z třetích zemí, což představuje kolem pěti a půl tisíce lidí a z toho více než polovina se od té doby stále navštěvuje. Cílem netradičních obědů je zlepšení vztahů mezi majoritní společností a cizinci, budování multikulturní společnosti a vzájemné pochopení odlišných kultur,“ uvedla Jelena Silajdžić, ředitelka organizace Slovo 21, z. s.

Projekt Rodina odvedle neprobíhá pouze v České republice. “Od roku 2012 se nám podařilo projekt rozšířit i do zahraničí setkání probíhá v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovensku, v Maďarsku, Belgii, ale i na Kapverských ostrovech.  Naše myšlenka putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců,“ vysvětluje Ljiljana Batovanja, koordinátorka projektu.

Tisková zpráva

 

Reportáž České televize - Rodina Odvedle 2016

rodinky 2017 ct

 

Rádiový spot

 

Řekli o projektu

Jelena Silajdžič, ředitelka organizace Slovo 21, z. s.
„Rodina Odvedle funguje v Česku od roku 2004, od té doby usedlo ke společným obědům 1392 českých rodin a rodin cizinců z třetích zemí, což představuje kolem pěti a půl tisíce lidí a z toho více než polovina se od té doby stále navštěvuje. Cílem netradičních obědů je zlepšení vztahů mezi majoritní společností a cizinci, budování multikulturní společnosti a vzájemné pochopení odlišných kultur.“

Tran Thi Hu Huong, účastnice projektu, která hostila ve své domácnosti českou rodinu

 „Rodina Odvedle nás zaujala, máme rádi takové multikulturní akce, a tak jsme si mysleli, že by nás setkání mohlo obohatit.“ 

Markéta Ježkova a Ladislav Barta, účastnici projektu, kteří navštívili rodinu z Vietnamu.

„Jídlo i společnost byla skvělá, ihned jsme si vyměnili kontakty, na facebooku se z nás stali přátelé a své hostitelé jsme pozvali k nám domů na svíčkovou. Byli jsme překvapení, dozvěděli jsem se od hostitelů, že ve Vietnamu se nedědí příjmení po rodičích ani se nevyžení. Rodiče svému dítěti vymyslí jméno, které má nějaký význam, a to mu zůstane až do smrti.  Což znamená, že v rodině nemá nikdo stejné jméno a příjmení a to považujeme za velice zajímavé. 

 

Rozhovor s Lenkou Brůnovou, která se Rodiny Odvedle zúčastnila

Jak jste se dozvěděla o projekt Rodina Odvedle?

O projektu jsem se dozvěděla od mojí kamarádky Aleny Fridrichové.

Jaký byl impuls, aby jste se přihlásila do projektu?

Přišlo mi, že je to přesně to, o čem už dlouhou dobu přemýšlím a příjde mi to jako samozřejmost a skvělý nápad organizovat setkání českých rodin s rodinami ze zahraničí. Myslím si, že obecně se člověk bojí toho, co nezná. A s pokorou má člověk přistupovat k lidem, co se přestěhovali ze zahraničí a snažit se poznat jejich zvyky a pochopit jejich tradice a porozumět jejich smýšlení .A já jsem moc ráda, že jsem to mohla zažít se svými dětmi. Příjde mi a mým dětem, že je to velmi přirozené a samozřejmé.

DSCF5476

Jak jste se na setkání připravovala?

Povídala jsem si o setkání s dětmi a těšily jsem se na setkání. A řešily jsme, co uvaříme za oběd.

Jak setkání probíhalo? Naplnilo vaše očekávání?

Setkali jsme se u nedělního oběda a povídali jsem si o našich rodinách o zvycích a ukazovali jsme si fotky vesnicky odkud pocházela rodina Pasichnyk.  Setkání bylo velmi milé a přátelské. Moc se nám líbilo.  Dcera Bety byla nadšená, už dlouho jsem ji neviděla tak spokojenou. Za to Vám moc děkuji.

Co Vám setkání přineslo?

Přineslo mi potvrzeni toho, co řeším stále s dcerami, s čím ony přicházejí ze školy a  co řeší se svými spolužáky každý den. Že se člověk nemá uzavírat před světem a myslet si, že je lepší než ty ostatní národy, že se nemá vyvyšovat nad druhé lidi a že k nim má přistupovat s pokorou a s úctou. Jsem vděčná za tuhle zkušenost nejen pro mě, ale hlavně pro moje dcery. Protože to vyvrací to, co slyší od svých spolužáků a je to pro ně hodně důležitá zkušenost do života. A za to Vám též děkuji.

Plánujete se s rodinou Pasichnyk opětovně sejít?

Ano, moc rády se s rodinou zase setkáme. Těšíme se na to.

A taky doufáme, že se setkáme se Sanjou.

Doporučila byste projekta Rodina Odvedle svým známým?

Ano, už jsem o našem  setkání vypravovala kamarádům.  Moc se jim to líbilo a mluvili o tom, že by moc  stáli o to, pozvat rodinu na oběd.

 

Rodina 2016 v médiích

media 2016 1

    Projekt Rodina Odvedle se letos konal už potřinácté
prazsky.denik.cz, 30. 11. 2016

Praha - Poslední listopadovou neděli 27. 11. 2016 ve 13 hodin se v celé České republice sešlo 108 rodin českých a rodin cizinců z třetích zemí. Tento integrační projekt, pod názvem Rodina Odvedle, pořádala nezisková organizace Slovo 21, z.s. již potřinácté.

 

media 2016 2   Ústecká rodina pozvala na nedělní oběd své ukrajinské sousedy

rozhlas.cz, 27. 11. 2016
Dobrou chuť si popřáli cizojazyčně. A to v rámci projektu Rodina od vedle.

Jeho cílem je bořit hranice mezi migranty a Čechy, kteří žijí na stejném místě, seznámit a spojovat lidi. Ústecká rodina ze Skřivánku byla dnes jednou z padesáti českých rodin, které hostily cizince žijící v Česku.

 

media 2016 3

    Rodina Odvedle nabízí nezapomenutelný zážitek. Přihlaste se!
radio1.cz, 30. 10. 2016
Společná nedělní setkání, probíhá vždy u jedné z dvojic rodin, kdy u sebe doma připraví oběd, na který pozve druhou rodinu a sehraje tak roli hostitele. Projekt Rodina Odvedle, tak v  jednom okamžiku, ve všech krajích ČR, otevře brány tolerance, vstřícnosti a vzájemného pochopení.

 

storyous media

    14 případů, kdy gastronomie pomáhá – nejen o Vánocích

storyous.com, 14. 12. 2016
Gastronomie v sobě nese významný sociální rozměr. Jídlo je důležitým prostředkem k setkávání lidí, umí je spojovat, bořit bariéry i vykouzlit spokojenost a úsměv na tváři. Může však mít také přímý pozitivní vliv – jako pomoc projektům a lidem, kteří ji nezbytně potřebují. Naštěstí existuje řada podniků a iniciativ, které na pomáhání nezapomínají. Třeba některý z nich inspiruje k činům také vás.

 

Informační centrum pro mládež Cheb

http://m.icmcheb.cz/news/unikatni-spolecny-obed-ceskych-rodin-a-rodin-cizincu-probehne-i-letos-prihlaste-se

Romea.cz

http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/dejte-si-obed-s-cizinci-prihlaste-se-do-projektu-rodina-odvedle

 

Reportáž TV Noe

tvnoe media

 

letk Rodina Odvedle

 

 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

 

                   hmp logo

 

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI:

 

tiscali

 

prazsky denik logo         logo Radio 1   

 

prazsky expres logo   info dnes logo

 

logo-NOE-2016

 Aktualizováno: 22. 12. 2016

 

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.