Archiv projektů

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Rodina Odvedle 2016 - neváhejte se přihlásit i vy

realizace projektu: leden 2016 - prosinec 2016

Už po třinácté zažijí české a migrantské rodiny netradiční setkání – poobědvají v jiném prostředí u neznámých lidí. V rámci projektu Rodina Odvedle, se dne 27. listopadu po celém území České republiky uskuteční přes 50 setkání, kdy k nedělnímu obědu usedne ve stejný den a hodinu více jak 400 lidí, kteří se liší kulturou, jazykem i zvyky.  Projekt pořádá Slovo 21, z.s.

letk Rodina Odvedle

viet small   Information about project in English


Společná nedělní setkání, probíhá vždy u jedné z dvojic rodin, kdy u sebe doma připraví oběd, na který pozve druhou rodinu a sehraje tak roli hostitele. Projekt Rodina Odvedle, tak v  jednom okamžiku, ve všech krajích ČR, otevře brány tolerance, vstřícnosti a vzájemného pochopení.

Do této unikátní akce se můžete přihlásit i vy!

ONLINE PŘIHLÁŠKA

Zapojit se mohou české rodiny a rodiny cizinců z třetích zemí žijící v ČR, které chtějí poznat blíže novou kulturu, seznámit se s novými přáteli, rus smallochutnat speciality české i světové kuchyně. Setkání mohou probíhat jak v rodinách Čechů, tak v rodinách migrantů, závisí to na přáních a podmínkách přihlášených rodin. Vy vyplníte přihlášku a o to ostatní se postaráme my! 

 

>> Přihlaste se! <<

Zkoušíte rádi nové věci? Chcete poznat nové lidi? Rodina Odvedle je tu pak právě pro vás! Pozvěte k sobě domů na nedělní oběd rodinu, která pochází třeba z opačného konce planety, ale teď žije ve stejné zemi jako vy! Nebo se nechte hostit vy! Záleží jen na vás! On-line přihláška

„Jakmile se rodiny přihlásí, snažíme se je spojit na základě věku, koníčků a zájmů, jazyků a pochopitelně místa bydliště, a to jednoduše proto, aby členové obou rodin měli dost společných témat k rozhovoru,“ vysvětluje postup setkání Ljiljana Batovanja, koordinátorka projektu a dodává, že po celou dobu přípravy a setkání je přítomen asistent, který napomáhá ke sblížení rodin.

 

Váháte, nejste si jistí? Chcete vidět, jak setkání probíhá? Podívejte se na video ze setkání Rodiny Odvedle.

 

Rodina Odvedle se snaží zlepšovat vzájemné vztahy mezi majoritní společností a cizinci prostřednictvím vzájemného stolování. Projekt představuje jedinečnou příležitost potkat zajímavé lidi, poznat jejich osudy, tradice a kulturu. Od vzniku projektu usedlo ke společným obědům již 1232 rodin, což představuje více jak 4500 lidí a více jak polovina jich je stále v kontaktu. 

 

 PRO KOHO JE PROJEKT URČENÝ?

Pro české rodiny a rodiny cizinců ze třetích zemí, které legálně pobývají v ČR.

Zúčastnit se mohou již dva lidé, kteří se považují za rodinu. Nemusí jít o manželskou dvojici.

Bohužel se nemohou zúčastnit:

Rodina cizinců ze zemí EU
Rodina uprchlíků a azylantů a rodiny ilegálně pobývající v ČR
Smíšená manželství, kdy je jeden z partnerů Čech

 

Kristy 1„Bylo to moc příjemné setkání, k obědu byl kuřecí řízek se šťouchanými bramborami, jako zákusek pak prošívaná buchta,“ vzpomíná na setkání z loňského ročníku Rodiny Odvedle asistentka setkání Kristýna Freiová.

Proč jste se do projektu zapojila? Byla to pro Vás zajímavá zkušenost?

Projekt Rodina Odvedle mne zaujal už jen proto, že jsem vystudovala obor kulturologie na Filozofické fakultě v Praze. Chápu proto, jak je důležité seznamovat se s cizími kulturami, že je třeba vnímat nejen vzájemné odlišnosti, ale také to, co máme všichni společné. Pokud se někdo rozhodne k tomu obdivuhodnému kroku opustit domov, kulturu, na kterou je zvyklý, mělo by se mu dostat uznání, obdivu a podpory. Mělo by se udělat vše proto, aby se do nové hostitelské kultury a společnosti co nejsnáze integroval.

Co bylo Vaší náplní práce v roli asistenta?

Měla jsem za úkol zkontaktovat obě rodiny. Pak jsem na místo konání oběda dopravila rodinu cizinců a dál už se vše odehrálo zcela přirozeně. Jen jsem fotila a do otevřené a příjemné konverzace nijak nezasahovala.

Jaké rodiny jste měla na starost?

Oběd se uskutečnil u české rodiny paní Ivany z Velkých Přílep v rodinném domě, která hostila rodinu Kuznetsovových z Kazachstánu.

Jak setkání a společný oběd probíhal? Jaké jídlo připravila hostující rodina?

  1. obědu byl kuřecí řízek se šťouchanými bramborami, jako zákusek pak prošívaná buchta. Na kávový domácí dort, který Kuznetsovovi hostitelce přinesli, se bohužel nedostalo. Pilo se víno i pivo. Obě rodiny měly stejně staré holčičky, které si hned po obědě odešly hrát do dětského pokoje. Pak už o nich nikdo neslyšel. U stolu se mluvilo opravdu o všem, včetně pojídání koňského masa v Kazachstánu a bohatém archeologickém nalezišti, kterým Velké Přílepy jsou.    

Bylo něco, co Vás při setkání rodin překvapilo? Dozvěděla jste se něco zajímavého, co jste nevěděla?

Určitě jsem se dozvěděla hodně o Kazachstánu, o kterém jsem toho opravdu moc nevěděla. To s tím koňským masem mě pobavilo, hlavně pak reakce paní hostitelky.

Myslíte si, že tento projekt může napomoci k větší toleranci vůči cizincům? A je vůbec zapotřebí pořádat takové projekty?

Rozhodně je to důležité, ale hodně pak záleží na rodinách, které se projektu účastní. Jde o to, aby jen nezůstaly u slov a slibů o tom, že se budou dál scházet, aby to opravdu dodržely. Pak se může vytvořit síť českých známých, které cizinci žijící v cizí zemi, jako je Česká republika, tolik potřebují.

 

ROZHOVOR S ÚČASTNICÍ RODINY ODVEDLE

"JE TO SKVĚLÝ PROJEKT, DOPORUČILA BYCH HO VŠEM"

Když se Jana Vartová ze středočeských Milovic dozvěděla o možnosti navštívit nějakou migrantskou rodinu přímo u nich doma, neváhala ani vteřinu. Jak sama přiznává, s manželem a jejich dvěma dětmi mají rádi nové věci a hlavně je obohacuje seznamování s novými lidmi. Zdá se, že Rodina Odvedle pro ně byla jak ušitá na míru. Na setkání s vietnamskou rodinou Nguyenových z Prahy vzpomíná i po roce s obrovským nadšením. „Myslím si, že Rodina Odvedle je opravdu skvělá akce, která skutečně sbližuje cizince i Čechy. Jsme toho ostatně sami příkladem,“ říká s úsměvem.

Jak jste se dozvěděla o Rodině Odvedle?
Rok předtím jsem to v televizi viděla ve zprávách a s manželem nás to velmi zaujalo. Jakmile jsme slyšeli, že se chystá další ročník, hned jsme se přihlásili. Mám ráda nové věci. A čím exotičtější zážitek, tím to ve mně vzbuzuje větší nadšení. V podstatě jsme se tedy dlouho nerozhodovali.

Máte mezi cizinci nějaké přátele?
Z řad cizinců mám spíš dost známých, o přátelích bych asi nemluvila. Dřív jsem totiž hodně cestovala. Vietnamce samozřejmě známe tak nějak všichni hlavně z obchodů, ale to pochopitelně nestačí, to není vietnamská kultura. A tak jsem ráda, že jsme mohli do této komunity, která navenek vypadá jako uzavřená, nahlédnout víc.


Měli jste nějaké prvotní ostychy před setkáním s Nguenovými?
Neřekla bych. Spíš jsem se jen snažila před návštěvou vyhledat nějaké vietnamské zvyky, abychom předešli případným faux pas, to se může stát. Na internetu jsem toho ale moc nenašla. Co ale vím, tak Vietnamci u nás jsou velmi tolerantní a pokud bychom udělali něco, co se třeba neshoduje s jejich tradicemi, tak by byli určitě vstřícní a pochopili by to. Ale obecně třeba dalším lidem, kteří se budou hlásit, bych asi doporučila, aby si o tradicích a třeba i jídelníčku té konkrétní národnosti něco před samotným setkáním načetli.

Co vás na vietnamské rodině, kterou jste navštívili, nejvíce překvapilo?

Asi hlavně to, jak takhle velká rodina je schopná žít na docela malém prostoru. Jsou prostorově mnohem méně nároční než třeba Češi. Jinak jsem byla ale velmi překvapená, jak nás Nguyenovi tak mile a pohostinně přivítali.

A jak vám chutnala vietnamská kuchyně?

Bylo to výborné. Já mám exotickou kuchyni ráda, ledacos jsem už vyzkoušela a můžu tedy potvrdit, že paní Nguyen vaří opravdu dobře. Ze všeho nejlepší byly tradiční vietnamské závitky.

Co vám osobně setkání dalo?
Jak už jsem řekla, byl to pro mě hlavně náhled do vietnamské komunity u nás. Na Vietnamcích obdivuji především pevnost rodinných vztahů. 
Znají se tam sestřenice, bratranci přes dvě kolena, což je pro nás poměrně neobvyklé. To se mi moc líbí.

Setkáváte se s Nguyenovými dál?
Pár týdnů po setkání jsme je pozvali i k nám a bylo to zase moc příjemné. Překvapilo mě, že paní Nguyen dokonce chutnala naše tvarohová bábovka. Jejich dcera totiž říkala, že Vietnamci jsou velmi konzervativní, co se týče jídla. Jinak jsem ale docela často v kontaktu na Facebooku právě s jednou z jejich dcer, která mluví plynule česky a studuje vysokou školu.

Takže byste setkání v rámci projektu Rodina Odvedle doporučila i svým přátelům?
Určitě. V podstatě se to stalo už loni, když jsme se přihlásili my. Mluvili jsme o projektu s našimi kamarády, a protože z toho byli také nadšení a chtěli to zažít na vlastní kůži, tak se přihlásili společně s námi. Obědvali u arménské rodiny a moc to pochvalovali. Myslím si, že Rodina Odvedle je opravdu skvělá akce, která skutečně sbližuje cizince i Čechy. Jasným příkladem je toho i naše rodina a rodina Nguyenových.

 

Vietnamští manželé Hoang Thi Kim Thanh a Duong Van Nam pozvali do svého pelhřimovského bytu Pavla, Zuzanu a Zuzanku Fišarovy

"Bylo to milé, příjemné setkání. Odnášíme si jen samé pozitivní zážitky a dojmy," hodnotily posezení obě rodiny. 

„Oslovila nás koordinátorka Karla Čížková ze Slova 21. Ono už jenom jít na oběd do cizí rodiny nebývá úplně běžné, pozvání do vietnamské rodiny nám přišlo ještě o něco výjimečnější. Ale od začátku jsme se tady u našich vietnamských hostitelů cítili moc příjemně,“ rozhovořil se Pavel Fišar.

Přečtěte si celý článek, který vyšel 23. 11. v Pelhřimovském deníku.

 

Díky projektu Rodina odvedle zasedly ke společnému nedělnímu obědu rodiny Čechů i cizinců

„To je můj oblíbený bonbónek, jmenuje se Romeo a Julie a má dvě vrstvy. První je Julie, to je jahodová marmeláda, a Romeo je hořká čokoláda s bazalkou...,“ nabízí pan Evžen z Ukrajiny českým hostům pralinky, které sám vyrábí.

Přečtěte si celý článek, který vyšel 28. 11. v Českém rozhlase.

 

V Olomouci je klid a lidé jsou dobří. Ukrajinská rodina obědvala s českou

„Dost jsme cestovali, nějakou dobu jsem žila v zahraničí a tak jsem chtěla pomoct lidem, kteří se sem přistěhovali," vysvětlila Klára Putalová důvody, proč se do projektu s přítelem přihlásili. „Na hosty se moc těšíme. Osobně jsem na Ukrajině nebyla, ale mám tam odtud několik přátel," pokračovala mladá žena.

Přečtěte si celý článek, který vyšel 23. 11. v Olomouckém deníku.

 

Reportáž České televize

 

rodina odvedle 2015-reportaz ct

 


Zdroj: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/v-olomouci-je-klid-a-lide-jsou-dobri-ukrajinska-rodina-obedvala-s-ceskou-20151123.html


Zdroj: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/v-olomouci-je-klid-a-lide-jsou-dobri-ukrajinska-rodina-obedvala-s-ceskou-20151123.html 

Jak o "rodinkách" informovala média 

rodinky rusky clanek 2    Семьи чехов и иностранцев пообедают вместе 22 ноября

vinegret.cz, 16. 9. 2015

В конце ноября в разных уголках Чехии за обеденным столом вновь встретятся семьи чехов и иностранцев. Встретятся, чтобы познакомиться, найти общие интересы, хорошо провести время и завести новых друзей.

 

rodinky rusky clanek 1    Rodina Odvedle – пообедайте с чехами
420on.cz, 8/2015

Хотите познакомиться и подружиться с чехами? Понять, как живут Республике и узнать больше о традициях другого народа? Тогда присоединяйтесь к проекту Rodina Odvedle (Семья по соседству). Пригласите к себе домой на воскресный обед чехов или сами станьте гостем. Зарегистрироваться в проекте можно онлайн.

 

rodinky rusky clanek 2    Семья по соседству
aroundprague.cz, 6/2015
Вас интересуют новые вещи и новые впечатления? Хотите познакомиться с новыми людьми? «Семья по соседству» (Rodina Odvedle) проект именно для вас. Пригласите к себе домой на семейный воскресный обед семью, которая, возможно, родом с противоположного конца планеты, но сейчас живёт в той же стране, что и вы, — или в гостях хотите побывать вы? Зависит от вас! 
 


   Romea.cz zve na Rodinu Odvedle 2015!
Romea.cz, 3/2015
Server Romea.cz, který se zabývá především romskou tematikou, ale nevynechává ani témata související s cizinci žijícími v České republice, zve na již dvanáctý ročník Rodiny Odvedle. Čtenáři v článku kromě jiného naleznou také odkaz na online přihlášku do letošního ročníku.

 

 

 

 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

                   hmp logo

 

 

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

 

tiscali

 

prazsky denik logo         logo Radio 1   

 

 

prazsky expres logo   info dnes logo

 

logo-NOE-2016

 

 Aktualizováno: 8. 11. 2016

 

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.