Články online

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Rodina odvedle 2019

Projekt Rodina odvedle vznikl v roce 2004 a od té doby se do projektu zapojilo 1 676 českých rodin a rodin cizinců, kteří žijí v Česku, ale pocházejí ze zemí mimo Evropskou unii. Hlavním cílem této iniciativy je lepší integrace cizinců do české společnosti a snížení předsudků Čechů vůči cizincům. Letošní 16. ročník proběhl 24. listopadu 2019, kdy se se sešlo 62 rodin Čechů a cizinců. U nedělního obědu se potkali lidi s odlišnou kulturou, zvyky a jazyky.

Text: Neli Peňa
Ilustrační foto Slovo 21

Projektu se sama účastním už pátým rokem jako asistentka. Podílím se na přípravě a realizaci jednoho setkání rodin. Letošní oběd proběhl v přátelské atmosféře rodiny Hareti, která pozvala k sobě domů rodinu Krmníčkových. Ali a Yamina Hareti se svými dětmi Lyna a Amel pocházejí z Alžírska a žijí v Praze jeden rok, proto jsme mluvili převážně anglicky. Bylo ale vidět snahu celé alžírské rodiny učit se některá česká slova, protože zůstanou v Česku minimálně 4 roky, jelikož to je délka mandátu Yaminy na Alžírském velvyslanectví v Praze, kde momentálně pracuje. Jejich nejmenší dcerka Amel také chodí do české školky. Bylo zajímavé se dozvědět více o Alžířanech v Česku a v jiných zemích jako je např. Francie. Ali a Yamina byli dokonce oblečeni ve svých národních krojích a moc jim to slušelo.
Vítezslava a David Krmníčkovi se svými dětmi Ellou a Davidem bydlí také v Praze, ale pocházejí z jižních Čech blízko Dačic. Bylo hezké pozorovat, jak se děti z obou rodin bez problému při společné hře dorozumí.


Oběd začal krátkým videem o Alžírsku a zajímavých místech v celé zemi, které nám Ali pustil v televizi. Bylo zajímavé se dozvědět, že v Alžírsku jsou také místa, kde sněží, což nikdo z nás zatím nikdy neslyšel. Mohli jsme také ochutnat alžírské datle. Poté jsme začali slavnostní oběd předkrmem z kuřecího masa, bílou polévkou a smaženými závitky. Hlavní chod byl kuskus s hovězím masem. Ali a Yamina se s námi podělili o recept, jak správně připravit kuskus a kde V Praze koupit dobrý kuskus, což jsme všichni moc ocenili. Dezerty byly domácí a Yamina musela s jejich přípravou začít dokonce den předem. Hodně nás překvapilo, jak pracné je připravit tradiční zelený čaj s mátou. Proces přelévání, vaření a znovu přelévání trval kolem hodiny. Dokonce nám řekli, že v Sahaře je příprava čaje většinou otázkou tříhodinového rituálu. Všichni jsme si moc pochutnali na skvělém obědu.
Dokonce jsme si zahráli Pub Quiz, ve kterém jsem sama předem připravila otázky z různých kultur, zemí, národních jídel a také ukázku filmu S tebou mě baví svět, který jsme společně s českou rodinou rozhodně alžírské rodině doporučili zhlédnout. Dala jsem jim tip, že si mohou půjčit také filmy na DVD v Městské knihovně, u nichž je možnost volby titulků v angličtině. Rodiny si nakonec na sebe vyměnily kontakty a možná brzy navštíví alžírská rodina tu českou.


Jak jsme se shodli s českou rodinou, takovou ochutnávku domácího alžírského jídla a pohodové rodinné atmosféry bychom sami nezažili ani při dovolené v Alžírsku, protože bychom většinou ochutnali jen jídlo z restaurace. Chuť jídla a tradiční atmosféra v rodině by nám zůstala neznámou.
Dobře, že existují podobné projekty, které podporují setkávání české a zahraniční rodiny společně u jídla. Samotný projekt dává možnost dozvědět se mnoho věcí o jiné kultuře a navázat nová přátelství. Dochází k odbourávání stereotypů v české společnosti na základě osobní zkušenosti, jež je k nezaplacení. Zároveň kontakt rodiny cizinců s českou rodinou, se kterou by se za jiných okolností asi ani nikdy nepotkali, je velmi důležitý. Hodně rodin cizinců se uzavírá pouze v okruhu přátel z řad cizinců a moc Čechů ani osobně nezná. To je velká škoda, protože, jak se v češtině říká: Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. U přátel to platí stejně

 

Všechny články z nového bulletinu Slovo si můžete přečíst zde: Bulletin Slovo 4/2019

slovo 4 19 web-nahled

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.