Bidaripen / S Odvahou

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Interview - Claudie Laburdová #poznejteslovo

Poznejte motivaci, která stojí za tvrdou prací našich projektových koordinátorů. Představujeme vám první článek ze série #poznejteslovo.
Každý měsíc vám dáme možnost nahlédnout do zákulisí organizace Slovo 21 a virtuálně potkat její pracovníky. Dnes vás seznámíme s úžasnou Claudií Laburdovou, koordinátorkou projektů Manushe, Manushe Jr. Bidaripen. #manushe #bidaripen #sodvahou

 

"Veselá a svoje" byly první dvě myšlenky, které mi přišly do hlavy, když jsem poprvé potkal Claudii. Jaká seriozita a cílevědomí se skrývá za zářivým úsměvem a příjemným smíchem jsem poznal pouze tehdy, když jsme spolu začali mluvit o jí svěřených projektech. Ve své práci vidí významné poslaní a její zapálenost do boje o lidská práva je ryze nakažlivá.

Povíš čtenářům něco o sobě? Například, jak dlouho pracuješ ve Slovu 21 a na čem?
 
Pracuji tu šestým rokem, ale se Slovem 21 jsem spolupracovala mnohem dříve. Myslím, že už někdy v roce 2001 v rámci Světového romského festivalu Khamoro. V tom samém roce jsem se stala členkou ženské romské skupiny Manushe. Takže když mi před těmi šesti lety přišla nabídka, že bych se mohla podílet na aktivitách právě ženské romské skupiny Manushe, moc jsem se nerozmýšlela.
Co tě přimělo dělat na tomto projektu?
 
Manushe jsou zvláštní těleso, které má tendenci se stále posouvat vpřed. Je plné pozitivních lidí, zejména žen, které velmi jednoduše dokážou popsat, jaké jsou jejich potřeby a čemu se chtějí věnovat. Mám možnost sledovat ten obrovský posun. Od toho, kdy nám na začátku stačilo povídat si, předávat si zkušenosti mezi sebou, školit se a vzdělávat, až po potřebu pracovat s vlastními lokálními skupinami žen a předávat zkušenosti zase dalším. To mě na tom baví, že nejsme jednotvární. Například teď jsme si se ženami daly novou výzvu. V rámci nového projektu Bidaripen, který je zaměřený na komunitní organizování, začínáme pracovat s romskými komunitami v šesti městech České republiky.
Jak vnímáš cíle projektu? O čem je?
Projekt Bidaripen je trochu jiný, než naše předešlé projekty. Hlavními aktérkami jsou sice opět ženy, ale cílem projektu je zapojit a aktivizovat romské komunity. Komunitní organizátorky, tedy členky Manushe v šesti městech se společně s Romy v lokalitách pokusí najít společná řešení problému, který si sami určí. Součástí projektu je také komunikace a spolupráce s místními samosprávami. Samozřejmě počítáme s tím, že budeme muset čelit překážkám, ale výhrou pro nás bude, pokud se nám podaří alespoň větší část romských komunit semknout a motivovat k tomu, aby se více zajímali o prostředí, ve kterém žijí. Našim lidem v lokalitách často není jedno, co se kolem nich děje, jen potřebují nástroje k tomu, aby věděli, jak se mohou zapojit nebo něco změnit.
Jaké důležité změny vidíš v blízké budoucnosti?
 
Nemohu předjímat, ale skvělé by bylo, kdyby díky projektu Bidaripen místní samosprávy viděly v romských komunitách nového aktivního partnera. Nejen skupinu pasivních klientů. Ovšem možná to půjde jako po másle a já mám v současné chvíli zbytečné předsudky?
Jaké jsou složitosti/problémy ve tvé práci? /S jakými problémy se setkáváš ve své práci?
Sama sobě jsem si občas překážkou. To, když jsem unavená a na něčem se zaseknu. Většinou pomůže se prospat a promluvit si s kolegyněmi. Jinak se určitě něco ukáže v průběhu projektu, protože je založen na motivaci jednotlivců. Čas ukáže, s čím teď bojují nejvíce, ale to momentálně asi hodně lidí.
Mluvíš asi o Covid 19?
 
Ano. Většina našich aktivit je založena na osobním setkávání a to teď není možné. Zkoušeli jsme alespoň některé porady s komunitními organizátorkami přesunout do on-line prostoru, ale moc se nezadařilo. Pevně věřím, že už to bude brzy v pořádku.
 
Mockrát děkuji za to, že sis na mě udělala chvilku. Přeji ti hodně úspěchů a sil v dosažení tvých cílů. Jak soukromých, tak i pracovních.

sledujte facebook

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.