Baruv Fellowship Program

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Baruv Fellowship Program

Organizace Slovo 21, z.s. spolu s Velvyslanectvím USA V Praze  nabízí odborné stáže pro romské studenty vysokých a vyšších odborných škol se zájmem o prohloubení svých znalostí a nové získaných dovedností, které uplatní ve svém dalším profesionálním i osobním životě. 

 

 Podívejte se na madailonky účastníku stáže Baruv Fellowship Program 2020

 

 

 

 

Organizace Slovo 21 spolu s Velvyslanectvím USA v Praze již třetím rokem nabízí romským studentům vysokých a vyšších odborných škol placené stáže ve významných institucích, organizacích a firmách po celé České republice (včetně stáže na Velvyslanectví USA v Praze). Tento projekt nese název „Baruv Fellowship program“.

 

Dne 3.11.2020 proběhlo závěrečné setkání účastníků a pořadatelů, kvůli současné pandemii pomocí videokonference Zoom. Sešli se nejen stážisté

tohoto, ale i minulých ročníků. Měli tak možnost se navzájem poznat a sdílet své zkušenosti z programu po jeho ukončení.

 

Vydávají se různými směry (jedná se o studenty odlišných oborů – management, zdravotnictví, romistika, výtvarné umění atd.), ale shodli se, že Baruv Fellowship má významný dopad na jejich pracovní i soukromý život. Dostali šanci vyzkoušet si své možné budoucí zaměstnání, získali kontakty, které se jim budou hodit do budoucna při hledání zaměstnání. Též oceňují osobní růst a zlepšené komunikační dovednosti. Někteří, díky získané praxi, si již našli stabilní zaměstnání, další chtějí pokračovat ve studiu a pracují na zkrácený úvazek nebo brigádně.

 

Co na to říkají samotní účastníci programu? „V době mé praxe jsem byl studentem romistiky, dostal jsem stáž na velvyslanectví v USA. Byl to krásný a zajímavý zážitek, otevřel mi dveře k dalším pracovním šancím. Naučil jsem se přednášet do veřejné zprávy a podíval jsem se pod pokličku politiky. Měl jsem přístup k různým druhům informací, kolegové mě podporovali. Díky akademické angličtině, kterou jsem na velvyslanectví USA zdokonaloval, nyní mohu pokračovat v navazujícím studiu ve Velké Británii.“ rozjímá Michal.

 

Budoucím studentům-stážistům by chtěli poradit: „Využijte této možnosti a opravdu pilně pracujte. Je to krátká doba, ale plná poznatků a dovedností, které určitě v budoucnu uplatníte“.

 

Momentálně připravujeme další ročník programu, o novinkách Vás budeme informovat prostřednictvím facebookové skupiny Slovo 21 a našich webových stránek.

 

 

Odborné stáže v roce 2020

 

 

Slovo 21 nabízí studentům vysokých a vyšších odborných škol placené stáže v těchto institucích:

Vodafone, Deloitte, Magistrát hlavního města Prahy a na dalších zajímavých místech. 

Nástup je možný dle domluvy - ihned. Studenti nemusí být pouze Romové, ale také cizinci, kteří mají trvalý pobyt v ČR.

 

Více informací poskytneme telefonicky na 222 511 434 nebo na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Děkujeme za sdílení!

 

Plakat-opravený-page-001

 

Rozhovor se stážistkou Martinou

Martina se do projektu Baruv Fellowship Program zapojila v létě 2019 a nastoupila jako stážistka na Magistrát hl. m. Prahy. Přečtěte si, co ji k projektu přivedlo, jak se jí v něm daří a co dalšího ji v životě baví.

Martino, jak ses ke stáži v rámci programu dostala?

Dozvěděla jsem se o něm od kamarádky, která pracovala ve Slovu 21. Prošla jsem úspěšně pohovorem a mohla si vybrat mezi více organizacemi. Vodafonem, Velvyslanectvím USA a Magistrátem hlavního města Prahy. Rozhodla jsem se pro Magistrát.image0

Co bylo u pohovoru důležité, abys uspěla?

Důležitý byl hlavně můj aktivní zájem a vlastní iniciativa. Porota se nejvíc zajímala o to, proč chci do programu vstoupit, jaké mám studijní a pracovní plány. Zkrátka chtěli, abych i já byla pro své nové kolegy přínosem.

Co studuješ?

Momentálně studuji magisterský program managementu cestovního ruchu na Vysoké škole obchodní, stipendium na něj jsem dostala od Roma Education Fund. Studovala jsem tento obor už na střední škole a líbilo se mi, že propojuje cizí jazyky, cestování a ekonomiku. Tedy samé věci, které mě baví. Při studiu na VŠ jsem pak pracovala ve velkoobchodě, kde jsem dělala junior účetní a později se dostala na pozici office managerky. Díky propojení školy a praxe jsem se hodně naučila o reálném fungování obchodu a umím si teď lépe představit, co obnáší každodenní práce ve firmě.

Jak stáž v rámci Baruv Fellowship Program probíhá a co ses na Magistrátu naučila?

Skvělé je, že stáž je placená. Věnuji jí 33 hodin měsíčně, což je pro mě při studiu ideální. Pracuji na oddělení národnostních menšin, kde spolu s romskou koordinátorkou pomáháme Romům v kontaktu s úřadem. Věnuji se mimo jiné  pomoci s granty a administrativou. Práce na Magistrátu mě hodně naučila o práci s lidmi, podívám se díky ní také na zajímavá místa, jako je Úřad vlády, Dům národnostních menšin nebo  různá zasedání. Také se dozvím o akcích, které pořádají nejen Romové, například o různých multikulturních festivalech. Moc ráda bych v této práci pokračovala i po skončení programu, protože je zábavná a navíc dává smysl.

Co dalšího tě kromě práce a studia baví?

Ráda cestuji. Mým snem je procestovat celou Evropu. Postupně si ho plním a jsem nadšená z každé cesty. Mluvím v cizích řečech, anglicky a německy. Také cvičím jógu a ráda trávím čas s přáteli.

Co je pro tebe v životě nejdůležitější?

Na prvním místě je pro mě určitě zdravá a šťastná rodina. Abychom byli spolu a aby se nám dobře dařilo. Všechno ostatní, třeba peníze, jsou vedlejší věci. Na kariéře mi také hodně záleží a těším se, co všechno se ještě naučím, ale ani ta podle mě není v životě to nejdůležitější.

 

Rozhovor s Romanem Kokym, naším stážistou

 

„Od malička jsem věděl, co je pro mě v životě nejdůležitější. Najít smysl v životě.“

Roman Koky je nadšeným studentem psychologie na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a jeho cílem je učit lidi, jak být šťastnými. Od února je stážistou ve společnosti OSRAM na personálním oddělení. Zde uplatňuje své dovednosti a zároveň získává nové zkušenosti.

 

fotka Romana k rozhovoruCo je pro tebe v životě nejdůležitější?

Od malička jsem věděl, že nejdůležitější je najít smysl v životě.
Psychiatr, který přežil koncentrační tábor, Viktor Emanuel Frankl věděl, že je to základní podmínkou lidského štěstí a spokojenosti.

Proč sis vybral zrovna studium psychologie?

Věděl jsem, že abych byl spokojený, je důležité vykonávat profesi, která mě bude naplňovat a dělat šťastným. Jako osobnost velmi tíhnu k profesím, které někomu pomáhají. Ačkoliv to může znít jako klišé, chci pomáhat lidem. Chci lidi učit, jak být šťastnými. Jak najít správný postoj ke své momentální situaci, jak najít smysl ve svém životě. Psychologie je profese, která mi všechny tyto podmínky umožňuje.

Jaký je tvůj další cíl?

Mým dalším cílem a povinností je podílet se na vytváření kvalitnějších podmínek pro vzdělávání a kvalitnější, a hlavně objektivnější psychodiagnostiky u romských dětí. Aktuální situace tuto potřebu pouze utvrzuje, bohužel.

Plánuješ ve studiu pokračovat i po státnicích?

Rád bych pokračoval v navazujícím magisterském programu psychologie se specializací na klinickou psychologii. Mým snem je pracovat v psychiatrických léčebnách a věnovat se poruchám neurotického spektra a autistického spektra u dětské populace jak na základě praxe, tak výzkumné a vědecké činnosti. Mým dalším cílem je po dokončení magisterského programu získat atestaci v klinické psychologii a začít s psychoterapeutickým výcvikem se zaměřením na logoterapii a existenciální analýzu. Pokud mé nadšení pro tuto krásnou vědu vydrží, a já pevně doufám, že ano, další krok na cestě za mým snem je doktorské studium klinické psychologie nebo lékařské psychologie a psychopatologie.

„Absolvování stáží má obrovský význam pro nastartování budoucí kariéry. Roman Koky je pozitivním příkladem pro mladé Romy, kteří by se svých cílů neměli vzdávat. V Romana velice věříme. Jeho nadšení, cílevědomost a velké srdce ho dovedou ke splnění svých snů. Přejeme mu mnoho úspěchů,“ říká koordinátorka projektu Baruv Fellowship Program, Sabina Badžová.

 

 

Odborné stáže v roce 2017

Závěrečné setkání stážistů

Ve dnech 5. a 6. 9. 2017 proběhlo závěrečné setkání všech stážistů a jejich mentorů z organizací a institucí, kde stážisté absolvovali svou odbornou stáž. Letos byli účastníci umístěny na těchto pracovištích:

 • Úřad práce ČR v Liberci, personální oddělení
 • Albatros Media, a. s., personální oddělení
 • Advokátní kancelář Hýblová v Brně
 • Ara Art, z. s., oddělení produkce výstav
 • Americké velvyslanectví v Praze

Cílem setkání bylo slovní ohodnocení stážistů a sdílení dojmů a názorů, které byly milé a nadšené. Velmi potěšující zprávou bylo, že většina z účastníků odborných stáží obdržela také nabídku práce na daných pracovištích.

Součástí setkání byla účast na kurzu „Jak uspět u pohovoru,“ který proběhl v kanceláři Slovo 21 pod vedením doktorky Hany Slámové. Stážisté se učili nejen, jak zapůsobit na zaměstnavatele u přijímacích pohovorů, ale také zdokonalovali své komunikační techniky.

Letos vyhlašuje organizace Slovo 21 spolu s Americkým velvyslanectvím další kolo Odborných stáží pro budoucí romské profesionály. Aktuální nabídku stáže ve firmě Hill and Knowlton Strategies naleznete zde.

Všem účastníkům odborných stáží přejeme mnoho úspěchů do budoucna!

Setkání všech účastníků odborných stáží na Velvyslanectví USA v Praze, 5. 4. 2017

V odpoledních hodinách proběhlo na Velvyslanectví USA setkání všech Fellows a koordinátorů (Slovo 21, Velvyslanectví USA) projektu, včetně politické tajemnice velvylanectví pro lidská práva Beth Fernald a chargé d'affaires velvyslanectví Kelly Adams-Smith. Během setkání se diskutovalo o možnostech, které jim program nabídl, a o problémech, kterým Romové, především pak mladá generace, čelí v České republice a po celém světě.

Setkání proběhlo při příležitosti oslav Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna. Stážisté se také zúčastnili programu, který připravilo Americké centrum. Program byl zahájen panelovou diskuzí ve spolupráci s agenturou ARA ART a Radou vlády pro záležitosti romské menšiny, následovala slavnostní vernisáž výstavy "Romské obrození" (Roma Rising) amerického fotografa Chada Evanse Wyatta a vystoupení romských a amerických hudebníků.

17760885 10154410198306709 3808439531508056806 o   RomaDayDCM750-2

 

Pohovory s přihlášenými zájemci o odbornou stáž

Ve dnech 5. a 8. prosince 2016 proběhly v organizaci Slovo 21 pohovory s přihlášenými zájemci o odbornou stáž. Přihlásilo se nám 11 romských studentů/absolventů VŠ. Z nich jsme vybrali 5 stážistů, kteří nastoupí na 9 měsíční odbornou stáž. Komunikace probíhala s městem Hustopeče (agenda krizového řízení), s nakladatelstvím a nadací Albatros Media a. s., s advokátkou Mgr. Veronikou Hýblovou, s personálním oddělením Úřadu práce v Liberci a s Velvyslanectvím USA v Praze.

 

pohovor 2017 1   pohovor 2017 2

 

Rozhovor s Denisou Makovou, stážistkou

DSC 0142Jak jste se o tomto projektu dozvěděla?

O možnosti přihlásit se do tohoto projektu jsem se dozvěděla na webových stránkách slovo21.cz. Také mne nalákala moje kamarádka, účastnice programu z minulého roku, která měla pozitivní zkušenosti.

Co vás motivovalo se přihlásit?
Přihlásila jsem se, protože se mi líbí myšlenka vybrat si stáž podle svého zájmu. Mít záštitu a podporu vaší organizace, potkat se s jinými romskými vysokoškoláky a získat novou pracovní zkušenost.

Kde chcete ideálně stáž absolvovat a proč?
Stáž bych chtěla absolvovat ve společnosti Albatros, největším českém nakladatelství literatury pro děti a mládež v ČR. Konkrétně v HR sekci. Studuji totiž obor Vzdělávání dospělých a lidské zdroje jsou jednou z oblastí, které se po studiu mohu věnovat. Pozice personalistky v takto velké a úspěšné společnosti mě může mnohé naučit a profesně mi pomoci.

Co od této příležitosti očekáváte?

Očekávám, že se díky stáži naučím praktické věci, které v budoucím zaměstnání uplatním. Získám přehled a navážu pracovní kontakty nebo možnou pracovní spolupráci.

Jak máte v plánu získané vědomosti a zkušenosti dále využít/jak chcete na stáž navázat?
Doufám, že po absolvování pracovní stáže budu mít to štěstí a získám vhodné uplatnění na trhu práce.

 

Co účastníci odborné stáže získají?

 • nastartují svoji budoucí kariéru
 • využijí své vědomosti v praxi a doplní znalosti o praktické zkušenosti
 • získají odbornou zkušenost, která je odliší od ostatních absolventů VŠ
 • zvýší své šance na trhu práce
 • najdou práci na částečný úvazek, kterou lze kombinovat se studiem
 • získají nové kontakty
 • po úspěšném absolvování získají slovní hodnocení a certifikát
 • stipendium po dobu stáže

 

Jak probíhaly stáže v roce 2016

 

 

 

 

Tento projekt realizuje Slovo 21, z. s. ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze

slovo21-logo

US Emb logo 70mm COL

 

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.