
realizace: leden - prosinec 2015
Chceme vyškolit mladé Romy, aby se mohli stát mladými lídry a tím vytvořit romskou elitu. Šestnáct vybraných mladých Romů se učí, jak se stát vůdčí osobností a případně se angažovat v komunální nebo i celostátní politice a především reprezentovat romskou komunitu.
Slovo „Barvalipe“ znamená v romštině bohatství. Našim bohatstvím jsou mladí lidé, kteří chtějí přispět své komunitě.
Barvalipe koncept je implementován také ve Španělsku, Srbsku, Makedonii, Albánii, Turecku. Každá organizace si svůj projekt přizpůsobila dle svých potřeb cílové skupiny a místních podmínek. Díky projektu Barvalipe budou mladí Romové úspěšnějšími ve veřejném prostoru a to především v oblastech politiky a veřejné správy.
Mladí Romové absolvují jednou za 2 měsíce několikadenní setkání v průběhu jednoho roku, ve kterém absolvují semináře, kurzy a potkají se se zaintereovanými osobami, jako je například vedoucí Zastoupení Evropské komise ČR Ing. Jan Michal, senátor za Stranu zelených a KDU-ČSL Václav Láska či moderátorka Štěpánka Duchková.
Trénink se odehrával především formou prezenčních vícedenních setkání s širokým tématických a metodickým záběrem od základního výcviku argumentace až po osobní setkávání s politiky. Účastníky vybavil novými znalostmi, zkušenostmi, dovednostmi a především kontakty. Setkali se například s poslanci a senátory Parlamentu ČR, se zástupci mnoha neziskových organizací, projekt byl podpořen také zastoupením OSN a EU v Praze.
Účastníci měli možnost tvořit a realizovat vlastní mikroprojekty a získat na ně mikrogranty. V Turnově tak vznikla fotovýstava vystupující proti genderovým stereotypům v romské komunitě, do jejíž přípravy se zapojila místní ženská romská skupina vedená právě jednou z účastnic tréninku Barvalipe. Fotky visely přímo v budově turnovské radnice a nyní jsou umístěny ve foyer turnovského divadla.
Mladí lidé iniciovali vznik Klubu Barvaľipen, který má sdružovat úspěšné romské profesionály a intelektuály. Zakládací schůze se konala v listopadu a vznikla na ní videopozvánka do klubu. O aktivitách klubu budeme informovat průběžně. V prvních měsících Klub bude fungovat spíše směrem ke svým členům. Posláním klubu je umožňovat setkávání svým členům, společné vzdělávání ve zvolených oblastech a iniciování veřejně prospěšných aktivit.
SPECIÁLNÍ BLOG ÚČASTNÍKŮ PROGRAMU "BARVALIPE"
FOTOGRAFIE, ČLÁNKY, CITÁTY A INSPIRACE
PRO VÍCE INFORMACÍ BARVALIPECZ.ORG
Barvalipe a jeho účastníci se představili v pořadu O Roma vakeren Českého rozhlasu. Rozhovory si můžete poslechnout na tomto odkazu.
Náš videokurz romštiny vás provede základy tohoto jazyka, kterým jen v Evropě mluví zhruba 10 milionů lidí! Pod každou lekcí naleznete doprovodné výukové materiály. Celkem máme připravených šest lekcí, které budeme postupně zveřejňovat. Kurz zakončíme živou lekcí s účastí lektora, se kterým budete moci konzultovat.
Podívejte se na první 3 díly videokurzu - naleznete zde také přehled gramatiky k první lekci a úkol k procvičení vašich znalostí.
TENTO PROJEKT JE REALIZOVÁN VE SPOLUPRÁCI S HEINRICH BÖLL- STIFTUNG PRAHA
REALIZOVÁNO S PODPOROU VELVYSLANECTVÍ SPOJENÝCH STÁTŮ AMERICKÝCH V PRAZE
PROJEKT BYL PODPOŘEN MINISTERSTVEM ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
Aktualizováno: 19. 4. 2016
Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.
Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz
Slovo 21, z. s. |
www.slovo21.cz |
|
|
Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.
Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR.
Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.
Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.
Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.