Tiskové zprávy

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Rodina Odvedle již od počátku projektu sblížila 1614 rodin Čechů a cizinců!

logo

 

Rodina Odvedle již od počátku projektu sblížila 1614 rodin Čechů a cizinců!

 

TISKOVÁ ZPRÁVA, Praha, 26. 11. 2018

 

Rodiny z Turecka, Indie, Číny, Ruska, Ghany, Vietnamu nebo i z Ameriky se setkaly již po patnácté s českými rodinami u netradičního oběda. Poslední listopadovou neděli 25. 11. 2018 ve 13 hodin v rámci projektu Rodina Odvedle usedlo ke svátečně prostřeným stolům v České republice celkem 64 českých rodin a rodin cizinců. Integrační projekt pořádala nezisková organizace Slovo 21, z. s.

Nedělní setkání proběhla vždy u jedné z dvojic rodin. Ta u sebe doma připravila oběd, na který pozvala druhou rodinu a sehrála tak roli hostitele. V rámci projektu Rodina Odvedle měli účastníci nevšedních obědů možnost ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, zvycích, životě, ale především navázat kontakty. Cílem netradičních obědů je zlepšení vztahů mezi majoritní společností a cizinci, budování multikulturní společnosti a vzájemné pochopení.

Rodina Odvedle funguje v Česku od roku 2004, od té doby usedlo ke společným obědům 1614 českých rodin a rodin cizinců z třetích zemí, což je zhruba 6000 lidí.  Přes 40% z nich se od té doby stále navštěvuje,“ uvedla Monika Peulić, koordinátorka projektu Rodina Odvedle.  

Do projektu se zapojila i paní Anna Schilindenbuch, která k sobě domů na nedělní oběd pozvala rodinu z Ukrajiny. „Snažíme se synovi ukazovat svět, hodně cestujeme a rádi poznáváme i někoho jiného,“ říká hostitelka setkání.  Stejné očekávání měla i rodina pana Nikolaje Čumaka.

 

V rámci patnáctého ročníku se uskutečnila i společná setkání zúčastněných rodin z předchozích ročníků, aby se účastníci mohli poznat i s dalšími cizinci a Čechy, kteří stejně jako oni otevřeli své domovy lidem, které před tím neznali. Setkání rodin se uskutečnila v Praze, Liberci, Ostravě a Ústí nad Labem. „Na projektu se milíbila ta jednoduchost, že někoho pozvete k sobě domů na oběd a pohostíte ho. Žádné formality, žádné složitosti, lidé se potkají tváří v tvář, a popovídají si. Přijde mi to naprosto geniální,“ uvedla Tereza Macková.

 

Projekt Rodina Odvedle putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců.  V roce 2012 se podařilo projekt rozšířit i do zahraničí. Evropský hospodářský a sociální výbor ho dokonce označil za jeden ze tří nejlepších modelů integrace cizinců do společnosti. Získal také prestižní rakouské ocenění SozialMarie za sociální inovaci.

 

KONTAKT PRO MÉDIA

Soňa Kalejová

GSM: +420 732 203 117

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.slovo21.cz

 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY A MAGISTRÁTEM HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

                                                                                                                        

                                    http://www.slovo21.cz/images/loga/vnitro_logo.jpg                  hmp logo       

 

Mediální partneři

logo Radio 1              C:\Users\notebook_111\Desktop\Rodina Odvedle\loga mediálních partnerů\UNIVERSAL_DENIK\DENIK.jpg              C:\Users\notebook_111\Desktop\Rodina Odvedle\loga mediálních partnerů\rádio color_logo_praha.jpg            http://www.slovo21.cz/images/loga/info_dnes_logo.jpg        C:\Users\notebook_111\Desktop\Rodina Odvedle\loga mediálních partnerů\Kultura 21.png                                              

                                                                                       

 

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.