Všechny projekty pro cizince

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Rodina Odvedle 2019

realizace projektu: leden 2019 - prosinec 2019

 

České rodiny a rodiny cizinců se v neděli 24. listopadu 2019 sešly u netradičních obědů. Celkem se na území celé České republiky uskutečnilo 31 setkání, kdy ke společnému stolu usedli ve stejný den a hodinu lidé s odlišnou kulturou, jazykem a zvyky. Jedná se o 16. ročník projektu Rodina Odvedle, který má za cíl zlepšení vztahů mezi majoritní společností a cizinci, budování multikulturní společnosti a vzájemné pochopení odlišných kultur. Od roku 2004 se do projektu Rodina Odvedle zapojilo celkem 1676 rodin. Letošní ročník projektu přinesl také 3 společná setkání již zapojených rodin a to v Olomouci, Havlíčkově Brodě a Ostravě, kterých se celkem účastnilo 183 osob.

 

Ptáte se, proč jde o netradiční obědy? To protože rodiny, které se rozhodnou do projektu zapojit, dopředu nevědí, s kým se sejdou. A tak jedna z dvojic připraví ve své domácnosti oběd pro druhou rodinu a pohostí je. Zda hostí Češi nebo cizinci záleží na rozhodnutí jich samotných. Přihlášené rodiny jsou párovány na základě věku, koníčků, zájmů, jazyka a pochopitelně města bydliště, a to jednoduše proto, aby členové obou rodin měli dost společných témat k rozhovoru. Vzniká tak větší pravděpodobnost, že by navázaný vztah mohl úspěšně pokračovat i v budoucnu. Účastníci nevšedních obědů měli možnost ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích a životě.

 

2CC430E2-FB2F-4306-8FDF-C2602E56E14A

Do projektu se zapojily rodiny cizinců ze třetích zemí, kteří tak měli příležitost poznat rodiny z majoritní společnosti a navázat nová přátelství. Letos to byli cizinci z těchto zemí:Sýrie, Indie, Běloruska, Turecka, Egypta, Libye, Iránu, Alžíru, Ruska, Ukrajiny, Arménie, Vietnamu, Mongolska nebo Nového Zélandu. Projekt se ukázal nejen u nás, ale i v zahraniční, jako efektivní nástroj k integraci cizinců do společnosti

 

Od roku 2004, kdy začala realizace projektu, se do něj zapojilo 1676 českých rodin a rodin cizinců, celkem se tedy uskutečnilo 838 setkání.

 

Samotná setkání rodin mají za cíl zvýšení úrovně integrace a budování vztahů mezi majoritní společností a cizinci, aby přetrvali do budoucna. Cílem celého projektu je posílení multikulturního prostředí a podpoření navázání vzájemné komunikace mezi českou společností a cizinci z třetích zemí.

 

 

Setkani Alzirska rodina

Společné obědy se konají jednou ročně a to vždy poslední listopadovou neděli, do projektu se mohou hlásit české rodiny a rodiny cizinců legálně žijících na území ČR. Pojem rodina zahrnuje i dvojici, která se za rodinu považuje (nemusí být manželé). Projekt je určen pro cizince ze třetích zemí (mimo EU).

 

 

Projekt Rodina Odvedle se rozšířil i do zahraničí a od roku 2012 proběhla setkání v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovensku, v Maďarsku, Belgii a Kapverdských ostrovech. To dokazuje, že naše myšlenka putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců.

 

 

 

 

 

 

Zpětná vazba přímých účastníků projektu

Vavříková Ivona (host):

 

 

„Ráda bych Vám touto cestou poděkovala za včerejší možnost zúčastnit se projektu Rodina odvedle. Byli jsme jako hosté na obědě u rodiny ze Sýrie a byla to pro nás velmi intenzivní zkušenost, budeme o tomto setkání ještě dlouho přemýšlet. Děkujeme, že tyto projekty organizujete. Jsou rozhodně smysluplné. Viděli jsme, v jaké izolaci se mohou rodiny cizinců ocitnout a s jakými předsudky ze strany české společnosti se potýkají. Možná pak můžeme naším vyprávěním o této zkušenosti našim příbuzným a přátelům aspoň malou kapkou přispět k většímu porozumění a toleranci. Vím, že je to jen zrnko písku v celé problematice, ale znovu říkám, cítíme, že Váš projekt má smysl.“

 

Linková Markéta (hostitelka):

                 „Rodina byla úžasná (Mášenka hrála na piano a Míšánek byl průzkumník). Škoda, že Darja nevzala i druhého syna Viktora. Obdivuju ji, jak vše zvládá. Bylo to velmi obohacující setkání (prezentace o Bělorusku též zajímavá). Věřím, že se během roku budeme potkávat, domlouvaly jsme se na tuto sobotu na adventní trhy v muzeu, koordinátorka byla profík, informací jsme měli dostatek a projekt je určitě přínosný.“

 

Panina Anastasiia (hostitelka):

                  „Moc děkuji, vše proběhlo na výbornou. Jsme moc spokojeni, rodina je velice příjemná, vyměnili jsme si kontakty. Doufám, že budeme i nadále v kontaktu a že se budeme navštěvovat. Je to skvělý projekt.“

 

Matvijevská Marina (hostitelka):

                  „Suprové, nádherné setkání, vůbec se nám nechtělo loučit. Zdálo se, že jsme byli na stejné vlně a vůbec jsme se necítili jako cizinci. Konverzace byla vyrovnaná na obou stranách a jsme rádi za informační bohatství. Je to moc přátelská rodina, děkujeme!“

 

Vávra Stanislav (hostitel):

„Vše proběhlo v pořádku, líbilo se nám to, dozvěděli jsme se hodně informací, kontakty na sebe máme, tak myslím, že se ještě uvidíme.“

 

Šilhavý Jiří (host):

„Prožili jsme příjemné odpoledne u druhé rodiny v Hradci Králové. Organizace setkání probíhala bez problémů. S rodinou Matvijevských jsme si vyměnili kontakty. Děkujeme Vám za zprostředkování setkání.“

 

Neboj se, zeptej se

V rámci projektu již bylo vyrobeno 6 humorně vzdělávacích videí s názvem Neboj se, zeptej se. Autorem těchto videí je známý stand up komik Tigran Hovakimyan původem z Arménie. Tato videa přibližují divákům z široké veřejnosti kulturu vybraných účastníků v duchu „všechno, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat“ (Kazachstán, Rusko, Arménie, Vietnam, Indie a Mongolsko). Na některá videa se můžete podívat zde.

 

1. video o Kazaších: 

 

2. video o Rusech:

 

 

3. video o Vietnamcích:

                                        

 

 

4. video o Indech:

                                   

 

 

5. video o Mongolech:

                                        

 

 

6. video o Arménech:

                                        

 

 

Společná setkání již zúčastněných rodin

Tato aktivita vznikla na základě přání účastníků s cílem diskutovat o osobních zkušenostech a dojmech. Součástí těchto setkáních je vždy kulturní program s ochutnávkou národních jídel. Cílem je, aby se rodiny navzájem seznámili a sdělili své dojmy a zkušenosti s projektem a podobných aktivitách na integraci cizinců.

 

Setkání 19. 9. 2019 v Olomouci

Toto setkání účastníků projektu z Olomouckého kraje proběhlo v Jazz Tibet clubu. V rámci kulturního programu vystoupila ukrajinská kapela Korale a Lukáš Mareček s one man show. Zpestřením programu byla taneční vystoupení v podání Flamenco Aires del Sur. Po celou dobu programu měli přítomní možnost ochutnat pochoutky různých národních kuchyní (balkánská, arabská, ukrajinská a turecká). Tohoto setkání se zúčastnilo celkem 69 osob.

 

Setkání 19. 9. 2019 v Olomouci

 


Setkání 28. 9. 2019 v Havlíčkově Brodě

Další setkání již zúčastněných rodin z kraje Vysočina proběhlo v Klubu Oko. Na této akci vystoupila kapela Třetí sloka, hostům také zazpívali mongolští zpěváci Sukhbaatar Otgonbayar a Chuluunbaatar Altanzul. Tradiční vietnamské tance předvedly tanečnice z Vietnamského spolku na Jihlavsku. K ochutnávce hostům byli k dispozici různá mongolská, vietnamská a ruská jídla. Setkání se celkem zúčastnilo 77 osob.

 

Setkání 28. 9. 2019 v Havlíčkově Brodě

 

Setkání 6. 10. 2019 v Ostravě

Poslední společné setkání rodin z Moravskoslezského kraje proběhlo v Galerii Plato. V rámci kulturního programu vystoupil americký zpěvák Collin Rymer, Lukáš Mareček s one man show a zpěvačka Pavlína Matiová. K degustaci zúčastněným hostům byla přichystána jídla japonská, arabská, ruská, mexická, vietnamská atd. Setkání se zúčastnilo celkem 37 osob.

 

Setkání 6. 10. 2019 v Ostravě 

 

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

 ZÁVĚREČNÁ TISKOVÁ ZPRÁVA

      

engINFORMATION ABOUT PROJECT IN ENGLISH


 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

praha         vnitro logo univerzal

 

 Projekt je financován s finanční podporou hlavního města Prahy. 

Aktualizováno: 20 .12. 2019

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.