Women’s Group Manushe and Jileha Project

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Women’s Group Manushe and Jileha Project

Manushe (Human) is an iniative of Slovo 21 established in year 2000, which brings together more than 170 Romani women and men regardless of age or education from all over the Czech Republic. The Group is also a member of the Czech Women's Lobby and the European Women's Lobby. The motto of Manushe is "Education, self-esteem, emancipation". Members of this women's group created several interesting projects. One of them is, for example, political training for Roma women, a documentary film about Roma in politics „WOMEN IN FIELD“ or a very successful video of young rappers "Do not Dilino!" which encourages Roma parents to not place their children to „practical schools“. More information (in Czech language) you can find here www.slovo21.cz/index.php/extensions/zenska-romska-skupina-manushe

In 2013 Manushe members initiated new platform Jileha (By Heart).  They established of local affiliates to engage more Roma women and therefore gain support and the fellow feeling, and strengthen confidence as it was in the project “Tear down the Wall” or “Women can do it”.

Women’s groups deal with the status of Roma women within family and the community, strengthening of self-esteem and self-respect, the situation of Roma community within the city, talk about women rights, they also provide education and social and legal questions. Thanks to the Norway Grants through the “Let’s Give Wo(men) a Chance” program of OSF Prague the groups were able to fulfill the wish. They have also created the photo exhibition project called “Invisible Power of Roma Women”. More information (in Czech language) and list of 12 regional groups you find here www.slovo21.cz/index.php/extensions/jileha-romske-zenske-skupiny

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.