#BeMyVoice zve všechny, aby společně prosazovali právo na svobodu projevu prostřednictvím přenosu zpráv lidí z různých zemí, která budou ztvárněna kreativním způsobem.
#BeMyVoice si klade za cíl povýšit lidské právo na svobodu vyjádření se na nadnárodní sféru a sjednotit občany za hranicemi ve společném tématu.
Obyvatelé z 16ti zemí mají možnost s námi anonymně sdílet svá prohlášení, buď v rámci místních workshopů, nebo prostřednictvím webových stránek www.bemyvoice.world
Integrace cizinců je velmi důležité téma v české společnosti a naše organizace se jí kontinuálně zabývá už léta. Na toto téma se můžeme dívat z různých úhlů a tento projekt má za cíl navýšit kompetence zaměstnanců státní správy a bezpečnostních složek. Stava se, že je komunikace mezi těmito zaměstnanci a cizinci z třetích státu obtížná z důvodu nedostatečné informovanosti a pochopení odlišností občas vznikají i zbytečné konflikty.
Tisková zpráva
12. 1. 2020
Společný projekt bienále Ve věci umění a organizací Slovo 21 a Život 90 vznikl původně jako performance pro živé publikum, z důvodů omezení kulturních akcí v souvislosti s koronavirovou pandemií však tvůrci přistoupili k zásadní změně koncepce, a vznikla tak série čtyř krátkých filmů – intimních portrétů, které skrze zprostředkované příběhy zachycují historii všedního dne a nabízejí divákům možnost prožít zkušenost těch, kteří se často ocitají na pokraji zájmu většinové společnosti. Filmy je možné kdykoliv zdarma streamovat online na plaformách Vimeo a Facebook.
The Romani culture and arts are a part of the national, European and world cultural and artistic space, and it keeps growing and developing constantly. There is a new generation of young educated artists and performers active in the area of music, dance, new media, arts, alternative arts, theatre and literature. Unfortunately, there is a substantial lack of interest and knowledge of critics who would be able to approach critically to Romani culture and arts.
Romská kultura a umění jsou součástí národního, evropského, ale i světového kulturně-uměleckého prostoru a neustále se vyvýjí a roste. Na scéně je nová generace mladých vzdělaných umělců, kteří tvoří v oblasti hudby, tance, nových médií, výtvarného a alternativního umění, divadla a literatury. Bohužel, dodnes nemůžeme mluvit o dostatečném zájmu a znalostech kritiků, kteří by se k tvorbě a prezentaci romské kultury a umění stavěli kriticky.
Jeden z výsledků dlouhodobé spolupráce Slova 21 a Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy teď
vychází v nakladatelství Karolinum: kniha Music – Memory – Minorities: Between Archive and
Activism (Hudba – Paměť – Menšiny: Mezi archivem a aktivismem).
Totéž téma mělo kolokvium, uspořádané při festivalu Khamoro a Mezinárodní letní škole o romské hudbě 2019. Vybraní účastníci kolokvia
(z Velké Británie, Rakouska, Rumunska a ČR) jsou autoři jednotlivých kapitol.
Knihu lze v tištěné nebo elektronické podobě objednat přímo v Karolinu:
https://karolinum.cz/knihy/jurkova-music-memory-minorities-between-archive-and-activism-23964
Anotace:
Co může říct hudba o skupinové specifice, nota bene specifice etnických menšin? V tomto svazku je
pohled zaměřen na distinktivní aspekt menšinové kultury – na kolektivní vzpomínání. To ovšem není
otiskem minulosti: vzniká jako obraz, vytvořený z motivů minulosti, ale formovaný potřebami a zájmy
přítomnosti, na jehož vzniku se podílejí různí aktéři. Kdo jsou oni aktéři a jaké obrazy vytvářejí, je-li
médiem vzpomínání hudba - mocné médium, jež díky svému polysémantickému charakteru umožňuje
propojovat oblast individuálního a kolektivního, reprezentovat komunity nebo přepisovat skupinové
hranice?
V Music – Memory – Minorities: Between Archive and Activism sledujeme autentické hudební
vzpomínání rumunských romských muzikantů (Radulescu), majoritní hudební archivy a to, jak
(ne)reprezentují menšiny (Kratochvíl, Fennesz-Juhasz) i emancipační aktivitu Muzea romské kultury
(Dlab), a také jedince, kteří výrazně ovlivňují vzpomínání vlastních komunit i jejich obraz v majoritě:
izraelských Arabů (Davis), pražské židovské obce (Seidlová) i pražských Romů, vzpomínajících na
holokaust (Jurková). Kromě vzrušujících jednotlivých případů vytváří celek textů pozoruhodný
oblouk, umožňující sledovat roli hudby v etno-emancipačním procesu menšin.
Radostně Vám chceme oznámit, že do projektového portfolia naší organizace přibylo hned několik položek, a to v různých odvětvích integrace.
Podrobnější informace ke každému z projektů budeme zveřejňovat v průběhu tohoto a dalšího týdne prostřednictvím našich webových stránek.
Buďte v obraze a sledujte, co se u nás děje na sociálních sítích:
Twitter: https://www.twitter.com/21slovo
Facebook: https://www.facebook.com/slovo21
Instagram: https://www.instagram.com/slovo21zs
Slovo 21, z. s, hledá fundraisera!
Sháníme finance pro kulturní, vzdělávací, emancipační, advokační (a další) projekty z veřejných zdrojů i od soukromých dárců. Bohužel peníze jsou dnes alfou i omegou a bez nich to nejde.
Práce spočívá ve vyhledávání různých možností financování, psaní grantů, shánění donorů/dárců a komunikace s nimi. Samozřejmě vše ve spolupráci s dalšími členy týmu.
Zkušenosti a kontakty jsou základem.
Nástup: asap
Co očekáváme my:
- zkušenost s fundraisingem, orientace v oboru
- proaktivita, komunikační dovednosti a schopnost týmové spolupráce
- zodpovědnost, spolehlivost, samostatnost
- výborná čeština a angličtina, mluvený a psaný projev
- docházení do/práce v kanceláři a úzká spolupráce se zbytkem týmu
- zájem a/či orientace v oboru: menšiny, gender, kultura aj. jsou vítanou výhodou
Co nabízíme:
- práci na ŽL (3 dny v týdnu, možná více)
- kanceláře v centru Prahy ve skvělém multikulturním kolektivu
- plat dohodou - vy něco navrhnete, my něco navrhneme a někde se potkáme :)
Zájemce prosíme o zaslání životopisu a krátkého motivačního dopisu (max. 1 strana) na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 18. 1. 2021.
Rodina odvedle je jedinečný projekt, který zlepšuje vztahy mezi lidmi bez ohledu na jejich původ. Každý rok Vám přinášíme skvělou možnost ochutnat tradiční pokrmy, popovídat si o kultuře, tradicích a životě. Přihlášené rodiny jsou párovány asistenty, kteří se rozhodují na základě věku, koníčků, jazyka a místa bydliště účastníků. Členové obou familií tak mají dostatek zajímavých společných témat k rozhovoru. Společné stolování probíhá poslední listopadovou neděli již od roku 2004 pod hlavičkou organizace Slovo 21 z.s.
I přes všechny nástrahy, které nám rok 2020 připravil, jsme dokázali uspořádat 8 setkání v rámci projektu „Rodina odvedle“. Letos byly mimořádně realizovány v průběhu prosince, dle časových možností účastníků a s dodržením veškerých vládních opatření. Bezpečnost všech je naší prioritou.
Zúčastněné rodiny bydlí v Praze, ale pochází z různých zemí světa: Srbska, Sýrie, Bosny a Hercegoviny, Vietnamu a Ukrajiny. Večeře probíhaly v příjemné atmosféře, rodiny hodnotí zážitek ryze pozitivně a věříme, že pro některé z nich je to i začátek dlouhodobého přátelství.
Doufáme, že rok 2021 přinese konec pandemie Covid-19 a budeme moci znovu uspořádat tyto krásná setkání.
31.12.2020
Děkujeme za jakoukoliv i sebemenší podporu ať už materiální, finanční nebo formou dobrovolné pomoci. Toto vše nám pomáhá při realizaci našich aktivit. To, že se nám naše poslání daří plnit, nám dokazují nejen ohlasy lidí, ale i četná ocenění našich počinů.
Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.
Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz
Slovo 21, z. s. |
www.slovo21.cz |
|
|
Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.
Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR.
Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.
Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.
Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.