Dva roky války na Ukrajině: Slovo 21 pomohlo víc než 16 tisícům uprchlíků
26/2/2024

Hrůzám války neulehčíme, od začátku ruské agrese na Ukrajině ale ve Slovu 21 děláme to, co je nám vlastní: pomáháme těm, kteří to potřebují. Zkušenost s touto válkou je pro nás o to tíživější. Mnozí z nás totiž sami v 90. letech zažili, jaké to je být válečným uprchlíkem. Od začátku války se nám podařilo pomoci 16 400 uprchlíkům.

Jak konkrétně pomáháme?

Zorientovat se: informací je všude mnoho, ne všechny jsou ale ověřené a hlavně aktuální. Zajišťujeme chod informačního webu Refugee Info Czechia a pořádáme informační setkání ušitá na míru potřebám válečných utečenců.

Naučit se jazyk: na začátku to bylo pár slov, jednoduché věty a hodně gramatiky, dnes pořádáme neformální konverzační kurzy, aby se uprchlíci rozmluvili česky.

Najít si práci: naši asistenti pomáhají uprchlíkům najít práci, která bude legální, a zároveň varují před nekalými praktikami pracovních agentur.

Kulturně žít: Zaposlouchat se na koncertě, navštívit divadelní představení, nadechnout se. Život v Česku musí být i o radosti. Pořádáme nejrůznější kulturní a veřejné akce, díky kterým je možné alespoň na chvíli zapomenout na životní těžkosti.

Naše pomoc uprchlíkům v číslech

• 3100 lidem jsme poskytli humanitární pomoc

• 6000 uprchlíků se zúčastnilo informačních setkání

• 1400 utečenců prošlo kurzy českého jazyka

• 460 osobám jsme zajistili tlumočnický doprovod

• 1300 uprchlíků se zapojilo do výzkumu, na kterém spolupracujeme s UK

• 970 osob díky naší pomoci našlo zaměstnání

Sami bychom na to nestačili

Naše pomoc se během posledních 2 let značně proměnila. Od akutního poskytování humanitární pomoci a hledání bydlení jsme se posunuli k tomu, že uprchlíkům asistujeme při hledání zaměstnání, zajišťujeme tlumočnické doprovody a díky našim kurzům jazyka jim dodáváme sebevědomí mluvit česky. Nic z uvedené pomoci by nebylo možné bez našich partnerů, jak vysvětluje koordinátorka pomoci Ukrajině ze Slova 21 Amra Mešić: „Díky úzké spolupráci s organizacemi, jako jsou agentury OSN, IRC, ERGO, Člověk v tísni, Hlavní město Praha a Nadace krále Baudouina, jsme mohli oslovit a poskytnout zásadní podporu 8 500 osobám v roce 2023.“ V roce 2022 to bylo podobné číslo, a to konkrétně 8 000 osob. „Když se ohlédneme za uplynulým rokem, zjistíme, že společné nasazení našich partnerů a našeho týmu sehrálo klíčovou roli při poskytování pomoci, útěchy a naděje těm, kteří to nejvíce potřebovali,“ uvádí Mešić.

Jak bude pokračovat naše pomoc?

Když lidé na začátku přijeli do Čech, doufali, že to bude na pár týdnů, maximálně měsíců. V tu dobu ještě nechtěli ve svém životě nic měnit, protože neměli v plánu zůstávat. Z naší strany bylo tehdy nejdůležitější poskytnout akutní pomoc, aby uprchlíci měli kde spát a věděli, kde najdou Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, aby si zažádali o dočasnou ochranu.

Dnes je situace ale jiná. Válka bude zřejmě trvat dlouho a ti, kdo v naší zemi v tuto chvíli zůstávají, což je dle odhadů Ministerstva vnitra zhruba 325 tisíc uprchlíků, si zde potřebují najít práci a naučit se jazyk. U dětí je zase třeba, aby úspěšně nastoupily do školy a zvládly se začlenit do kolektivu. „Tím směrem se i posouvají naše aktivity, aby odpovídaly aktuálním potřebám uprchlíkům a náladě české společnosti. Už to totiž není jen o vítání uprchlíků, ale i o tom, že si musíme porozumět a být navzájem tolerantní,“ dodává Amra Mešić.

S dětmi na školách například pořádáme besedy na téma migrace, aby pochopily, jaké to je se z ničeho nic ocitnout v jiné zemi. Na základě příběhu ukrajinských žen jsme zase vytvořili divadelní představení Světlana, díky kterému diváci prožijí, jaké to opravdu je být uprchlíkem. Nikdo neví, kdy a jak válka skončí. Co ale víme, je, že do budoucna zůstává naše odhodlání neochvějně podporovat zásadní partnerství, využívat společné zdroje a vytrvale pokračovat v našem poslání přinášet pozitivní změny v životech lidí postižených ukrajinskou krizí.

Poslední novinky
Dva roky války na Ukrajině: Slovo 21 pomohlo víc než 16 tisícům uprchlíků
26/2/2024

Hrůzám války neulehčíme, od začátku ruské agrese na Ukrajině ale ve Slovu 21 děláme to, co je nám vlastní: pomáháme těm, kteří to potřebují. Zkušenost s touto válkou je pro nás o to tíživější. Mnozí z nás totiž sami v 90. letech zažili, jaké to je být válečným uprchlíkem. Od začátku války se nám podařilo pomoci 16 400 uprchlíkům.

Jak konkrétně pomáháme?

Zorientovat se: informací je všude mnoho, ne všechny jsou ale ověřené a hlavně aktuální. Zajišťujeme chod informačního webu Refugee Info Czechia a pořádáme informační setkání ušitá na míru potřebám válečných utečenců.

Naučit se jazyk: na začátku to bylo pár slov, jednoduché věty a hodně gramatiky, dnes pořádáme neformální konverzační kurzy, aby se uprchlíci rozmluvili česky.

Najít si práci: naši asistenti pomáhají uprchlíkům najít práci, která bude legální, a zároveň varují před nekalými praktikami pracovních agentur.

Kulturně žít: Zaposlouchat se na koncertě, navštívit divadelní představení, nadechnout se. Život v Česku musí být i o radosti. Pořádáme nejrůznější kulturní a veřejné akce, díky kterým je možné alespoň na chvíli zapomenout na životní těžkosti.

Naše pomoc uprchlíkům v číslech

• 3100 lidem jsme poskytli humanitární pomoc

• 6000 uprchlíků se zúčastnilo informačních setkání

• 1400 utečenců prošlo kurzy českého jazyka

• 460 osobám jsme zajistili tlumočnický doprovod

• 1300 uprchlíků se zapojilo do výzkumu, na kterém spolupracujeme s UK

• 970 osob díky naší pomoci našlo zaměstnání

Sami bychom na to nestačili

Naše pomoc se během posledních 2 let značně proměnila. Od akutního poskytování humanitární pomoci a hledání bydlení jsme se posunuli k tomu, že uprchlíkům asistujeme při hledání zaměstnání, zajišťujeme tlumočnické doprovody a díky našim kurzům jazyka jim dodáváme sebevědomí mluvit česky. Nic z uvedené pomoci by nebylo možné bez našich partnerů, jak vysvětluje koordinátorka pomoci Ukrajině ze Slova 21 Amra Mešić: „Díky úzké spolupráci s organizacemi, jako jsou agentury OSN, IRC, ERGO, Člověk v tísni, Hlavní město Praha a Nadace krále Baudouina, jsme mohli oslovit a poskytnout zásadní podporu 8 500 osobám v roce 2023.“ V roce 2022 to bylo podobné číslo, a to konkrétně 8 000 osob. „Když se ohlédneme za uplynulým rokem, zjistíme, že společné nasazení našich partnerů a našeho týmu sehrálo klíčovou roli při poskytování pomoci, útěchy a naděje těm, kteří to nejvíce potřebovali,“ uvádí Mešić.

Jak bude pokračovat naše pomoc?

Když lidé na začátku přijeli do Čech, doufali, že to bude na pár týdnů, maximálně měsíců. V tu dobu ještě nechtěli ve svém životě nic měnit, protože neměli v plánu zůstávat. Z naší strany bylo tehdy nejdůležitější poskytnout akutní pomoc, aby uprchlíci měli kde spát a věděli, kde najdou Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, aby si zažádali o dočasnou ochranu.

Dnes je situace ale jiná. Válka bude zřejmě trvat dlouho a ti, kdo v naší zemi v tuto chvíli zůstávají, což je dle odhadů Ministerstva vnitra zhruba 325 tisíc uprchlíků, si zde potřebují najít práci a naučit se jazyk. U dětí je zase třeba, aby úspěšně nastoupily do školy a zvládly se začlenit do kolektivu. „Tím směrem se i posouvají naše aktivity, aby odpovídaly aktuálním potřebám uprchlíkům a náladě české společnosti. Už to totiž není jen o vítání uprchlíků, ale i o tom, že si musíme porozumět a být navzájem tolerantní,“ dodává Amra Mešić.

S dětmi na školách například pořádáme besedy na téma migrace, aby pochopily, jaké to je se z ničeho nic ocitnout v jiné zemi. Na základě příběhu ukrajinských žen jsme zase vytvořili divadelní představení Světlana, díky kterému diváci prožijí, jaké to opravdu je být uprchlíkem. Nikdo neví, kdy a jak válka skončí. Co ale víme, je, že do budoucna zůstává naše odhodlání neochvějně podporovat zásadní partnerství, využívat společné zdroje a vytrvale pokračovat v našem poslání přinášet pozitivní změny v životech lidí postižených ukrajinskou krizí.

Last news